Полицаите ще бъдат по-полезни, когато извършват пеша обход на сектора, който охраняват по служба, смята вътрешният министър Цветан Цветанов. На пресконференция той заяви, че е важно в населените места да има повече публично присъствие на полицаи, предаде Агенция „Фокус".
Когато обхождат пеша сектора, който охраняват, служителите на реда ще се справят по-добре, особено ако се отнася за дребните кражби, смята министърът. „В момента не приемам за правилна тезата, когато един полицейски автомобил се придвижва по бул. „Витоша", където е пешеходна зона. Те могат да са по по-полезни, когато извършват пеша обход на сектора, който охраняват по служба", каза той.
Основният проблем, който стои пред МВР, е работата, свързана с икономическата престъпност. По думите му трябва да се отчитат реални резултати за предотвратяване на ДДС схеми, на контрабанда и други икономически злоупотреби.
Служителите на реда трябва да бъдат много бдителни за всичко, което се върши както в изпълнителната власт, така и в местната власт, каза той. В голямата си част злоупотребите, свързани с парите на българския и на европейския данъкоплатец, се отнасят до обществените поръчки, които се провеждат. „Също така съм казал да наблюдават и да направят проверки за всички големи инфраструктурни проекти за милиони левове, за да видим дали това отговаря на процедурите, които са направени и каквото е необходимо да бъде направено като координация между съответните служби", подчерта министърът.
Цветанов беше категоричен, че иска от подчинените си повече „неща, които да се вършат на местно ниво". Той благодари на служителите от МВР за добре създадената организация за движение към и от морето.
МВР ще направи предложение на парламента да бъде променен законът, регламентиращ използването на телефонни разпечатки за оперативната работа на службите в министерството. Разрешението за разпечатка ще се дава от съдия, както иска гражданското общество, но разпечатката трябва да бъде правена от ДОТО в МВР, а не от мобилните оператори, както досега. Това обясни още вицепремиерът Цветанов.
Вътрешният министър даде за пример, че от 417 заявени искания през юли, 411 са останали без отговор. „Има закъснения в обратната връзка като кореспонденция, фрапиращи случаи от 48 дни. Разпечатката е необходима, за да се свършат най-неотложните действия при предприемането на противодействие или документирането на престъпници, което трябва да бъде в реално време", каза Цветанов.
Забавянето идва от това, че няма точни срокове в закона, а и мобилните оператори нямат изградения постоянен, денонощен режим на работа, от които се нуждае МВР.