Цената на петрола на международните пазари може да поскъпне с повече от 15 долара до края на годината, предвиждат анализатори, предаде Bloomberg. Прогнозата им сочи, че суровият петрол на Нюйоркската борса може да достигне 46 долара за барел, петролът сорт брент в Лондон може да поскъпне до 48 долара за барел. Това са средните стойности, получени от 17 изследвания, проведени от медията от началото на годината. Към края на 2016 г. свръхпредлагането, в резултат на което цената на суровината се срина до 12-годишен минимум от под 30 долара за барел през януари и началото на февруари, ще се обърне в дефицит в контекста на понижаващото се предлагане на американски шистов петрол, прогнозират от Goldman Sachs.
През настоящата година производството на петрол в САЩ да отбележи спад от 620 000 барела дневно, което се равнява на 7% от дневния добив, показва прогноза на Администрацията за енергийна информация. Предлагането от страните, които не членуват в картела ОПЕК, също ще се свие със сходна стойност – 600 000 барела дневно, очакват от Международната агенция по енергетика. Това ще отвори пътя към покачването на цените, а петролът ще се превърне в „продуктът на годината“, смятат от Citigroup.
„Американският шистов петрол ще поеме удара и именно там ще видим орязване на производството и спад на предлаганите количества“, коментира инвестиционният анализатор от Phillip Futures Даниел Анг, цитиран от Reuters. “Освен това ще се наблюдават бичи настроения през втората половина на годината“, допълни още той.
Сходни са очакванията и на главният изпълнителен директор на BP Боб Дъдли. „Ще станем свидетели на покачване на цените на петрола“, а „предлагането и търсенето ще се свият през втората половина на годината. Въпреки това той не очаква първите шест месеца на 2016 г. да бъдат леки за компаниите от петролната индустрия, тъй като свръхпредлагането на пазара ще се задържи до около 1 милиона барела дневно.
Покачване на цените на петрола започна да се наблюдава през изминалата седмица, когато американският лек петрол поскъпна с 4,4%, а петролът сорт брент – с 8% на седмична основа. Причина за покачването на цените стана възможността Русия и Саудитска Арабия да се договорят за намаляване на предлагането.