Петролът продължава да поевтинява на световните пазари, въпреки всички мерки, които предприе Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК). Според анализаторите рязкото намаляване на квотите за добив имаше по-скоро негативен характер и петролният картел вече няма контрол върху пазара, коментира Bloomberg. В резултат на това цената на петрола отчете най-големия си седмичен спад от началото на войната в Залива през 1991 година.
Късно снощи лекият суров петрол с доставка през януари се търгуваше за 33,87 долара. Фючърсите поевтиняха с 27% през тази седмица и със 77% спрямо рекорда от 147 долара за барел, отчетен на 11 юли.
Февруарските контракти обаче остават по-скъпи – цената им е около 42 долара за барел. За първи път от 1986 година има такава голяма разлика между цените на активните позиции на петрола, коментират наблюдателите.
В Лондон типът Brent се търгуваше за 44 долара. Прогнозите са, че до дни цените на февруарските фючърси, търговията с които е активна, ще паднат под 40 долара за барел.