Цената на петрола остава колеблива след като във вчерашната търговия (8 август) се понижи за първи път от четири дни насам на фона на спекулациите, че Китай ще предприеме по-големи стъпки за стимулиране на икономиката на страната. Това се яви в контраст на знаците, че търсенето в САЩ – най-големия потребител на петрол света, намалява, коментира агенция „Блумбърг“.
На електронната неприсъствена сесия на борсата в Ню Йорк фючърсите на суров петрол с доставка през септември се покачиха с 18 цента (0,4%) до 93,53 долара за барел, като по време на търговията цената им падна с 0,1%. Във вчерашната търговска сесия (8 август) суровината поевтиня с 32 цента до 93,35 долара за барел. Това е най-ниската цена от 6 август насам. От началото на годината до сега цената на петрола е с 5,4% по-ниска от същия период на миналата година.
В Лондон цената на фючърсите за сорта Brent за септември се покачи с 2 цента до 112,16 долара за барел. Разликата с цената на лекия суров петрол е 18,66 долара за барел.
През юли в Китай беше отчетено намаляване на инфлационния ръст за четвърти пореден месец, което отваря по-голямо поле на действие за политики на стимулиране на икономическия растеж във втората по-големина страна-потребител на петрол в света. През юли цените на потребител са се покачили с 1,8% в сравнение с година по-рано.
Същевременно в САЩ обемът на промишленото производство нарасна по-малко отколкото предвиждаха анализаторите. Според данни на Министерството на енергетиката в страната потреблението на „черно злато“ в Съединените щати се е понижило с 1,1% през миналата седмица. Това е първият спад от около месец насам.