Цените на енергията могат да предизвикат социални вълнения в Европа тази зима

05.09.2022 | 11:40
по статията работи: econ.bg
Цените на енергията могат да предизвикат социални вълнения в Европа тази зима
Снимка: под лиценза на creative commons

Най-богатите европейски държави са изправени пред нарастващ риск от граждански вълнения през зимата, включително улични протести и демонстрации, поради високите цени на енергията и нарастващите разходи за живот, твърди експертна консултантска фирма за рискове.

Както Германия, така и Норвегия са някои от развитите икономики, които изпитват смущения в ежедневието си поради работнически акции - тенденция, която вече се наблюдава в Обединеното кралство, заяви пред Ройтерс главният анализатор на Verisk Maplecroft Торбьорн Солтведт.

Последният доклад на Verisk за индекса на гражданските вълнения установи, че повече от 50% от обхванатите почти 200 държави са изпитали увеличение на риска от масови протести между второто и третото тримесечие на 2022 г., което е най-голямото количество държави, откакто фирмата публикува индекса си през 2016 г.

В списъка на държавите с най-голямо прогнозирано увеличение на риска от социални бунтове попадат Босна и Херцеговина, Швейцария и Нидерландия, според доклада, публикуван днес.

"През зимата няма да е изненада, ако в някои от развитите страни в Европа започнат да се наблюдават по-сериозни форми на граждански вълнения", каза Солтведт.

Войната на Русия в Украйна от 24 февруари насам ускори повишаването на цените на храните, които достигнаха рекордни стойности през февруари и отново през март. Цените на енергията също се повишиха рязко, като Европа се оказа в центъра на последиците. Русия нарича действията си в Украйна "специална военна операция".

"Нека не забравяме, че все още са налице някои от последиците от пандемията COVID, които играят роля в това със съществуващите все още смущения във веригите за доставки", добави главният анализатор Химена Бланко.

Опустошителните суши и ниските нива на водата, свързани с изменението на климата в много части на света, изостриха още повече ситуацията с високите цени на храните и енергията.

Според доклада повишаването на цените на основните хранителни продукти, провокиращи от мирни движения до насилствени протести, обяснява и нарастването на социалното недоволство, обхванало както развитите, така и нововъзникващите пазари.

Най-голямо увеличение на социалните вълнения през третото тримесечие в сравнение с второто тримесечие на годината са отбелязали Мавриций, Кипър и Украйна, Русия е на седмо място, а Норвегия - на тринадесето място в списъка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...