Европейските цени на захарта достигнаха 10-годишен връх в края на миналата седмица, пише Agrozona.bg. Задава ли се и захарна криза?
Изтичащият октомврийски контракт на европейския фючърсен пазар в Лондон се търгуваше миналия четвъртък при 622 USD за тон. Много анализатори и търговци бяха изненадани от рязкото покачване на европейските цени на захарта, въпреки че цените пълзят нагоре още от около края на август.
Цените на захарта на световния пазар също се повишиха, но не толкова силно, колкото в Европа. Например, цената на захарта в Ню Йорк за октомври беше 18,18 цента за паунд. Това е с цент повече от август, но значително по-малко от май, когато цените бяха 20,50 цента и тогава достигнаха най-високото си ниво от 10 години.
И на физическия пазар цените не следват със същата скорост движенията на борсата. Въпреки че цените на захарта на европейския вътрешен пазар напоследък също се повишиха и са с около 15% по-високи от предходната година, те все още са далеч от борсовите цени от 450 евро за тон.
В Европа обемът на производството, очакван за 2022/23 г., е значително по-нисък от миналата година, което даlа устойчива подкрепа на цените. Комисията предполага, че горещото и сухо време в Европейския съюз, третият по големина производител на захар в света, ще доведе до по-ниски добиви от захарно цвекло и намалено производство на захар.
Анализаторите от Czarnikow Group прогнозират производството на захар в Европейския съюз 27 и Обединеното кралство общо да достигне до 16,4 милиона тона, което би било с 1 милион тона по-малко от миналата година.
Това също означава, че ЕС може да се наложи да внася повече захар от очакваното. За ЕС 27 Комисията наскоро изчисли относително стабилен внос от 2,15 милиона тона и износ от поне 3,6 милиона тона, но това вероятно ще се промени.