Цените на петрола увеличиха печалбите си в петък, достигайки 3-месечен максимум, след като САЩ и Китай се приближиха до разрешаване на 18-месечната търговска война между двете най-големи икономики в света, която породи големи притеснения относно глобалното търсене на суров петрол.
Фючърсите на суровия петрол Brent поскъпнаха с 43 цента, или с 0.7%, до 64.63 долара за барел, което е най-високото ниво от 23 септември. Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) се повишиха с 31 цента, или с 0.5%, до 59.49 долара за барел, което е най-високата стойност от 16 септември.
Белият дом се съгласи да спре някои вносни тарифи за китайски стоки и да намали други в замяна на обещанието на Пекин да повиши покупките на американски селскостопански продукти през 2020 г., заявиха източници на „Ройтерс" в четвъртък.
Белият дом обаче не публикува официално изявление, което повдига въпроси дали условията са договорени и от двете страни.
В доклад Международната агенция за енергетика (IEA) прогнозира бъдещ натиск върху цените на петрола, заради рязко покачване на световните запаси, въпреки споразумението на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, вкл. и Русия, за задълбочаване на съкращенията на производството.
Това контрастира със собствените проучвания на ОПЕК, които прогнозират малък дефицит на пазара през следващата година поради ограничаването на доставките от Саудитска Арабия, дори преди да влезе в сила последното споразумение за допълнително съкращаване на производството от Групата ОПЕК+.
Освен това, добивът на норвежкия петрола през ноември достигна 32-месечен връх от 1.71 милиона барела на ден, съобщи Норвежката дирекция за петрола (NPD) в четвъртък.