Централаната на HSBC ще остане в Лондон

15.02.2016 | 10:46
по статията работи: Даниел Василев
Столицата на Великобритания беше избрана като по-добра локация от Хонконг
Централаната на HSBC ще остане в Лондон
Снимка: Guliver/Getty Images

По време на срещата на борда на директорите на HSBC Holdings Plc. ръководството на глобалната финансова институция взеха решение централната ѝ да остане в Лондон, вместо да бъде преместено в Хонконг или в друг град, предаде Wall Street Journal. Решението на 20-членния борд на директорите е взето единодушно, но след „изтощителен“ процес, посочват от банката.

През последните 10 месеца управата на банката разглеждаше различни варианти за местоположение на централата ѝ. Мениджърите оценяваха локациите през призмата на регулаторната рамка, правителствените интервенции в сферата и имплементираните данъчни кодекси. Последните дискутирани варианти бяха Лондон, където се помещава централата ѝ в момента, и Хонконг, като представители на „най-доброто от двата свята“. Въпреки това банката ще ориентира фокуса си и върху операциите си в Далечния Изток, посочват представителите ѝ в изявление.

Редица държави – от Канада до Ямайка – се опитаха да привлекат огромната финансова институция, поради колосалния ѝ баланс, възлизащ на 2,67 трилиона долара. Консултантите на HSBC са били бивши правителствени експерти, геополитически стратези, счетоводители и прависти, заедно с председателя на банката Дъглас Флинт и главният ѝ изпълнителен директор Стюърт Гъливър.

Решението на HSBC да остави централата си в Лондон е доказателство за доверието на финансовите институции в икономическия план на правителството и ще ускори опитите на Великобритания да привлече китайски бизнес на Острова, коментираха от местното министерство на финансите.

Преместването на централата на банката от Лондон в Хонконг до голяма степен би я освободило от банковите регулации в рамките на Европейския съюз, най-вече върху трудовите възнаграждения на служителите в нея, чиито брой е 260 000 души. Въпреки това акционерите на HSBC бяха разколебани от подобен значим ход, особено в контекста на опитите за преструктуриране на банката, които ще продължат и през следващите няколко години. Освен това интегрирането на финансовата институция в пазарите в Хонконг и Китай остави неясноти относно управлението ѝ.

Решението централата на банката да остане в Лондон показва, че „статуквото, независимо от факта, че е скучно, е за предпочитане пред извършването на промени точно в момента“, коментира ръководителя на поделението за банкови анализи в Citigroup Ронит Гоус, цитиран от Wall Street Journal. Процесът на вземане на решение от страна на банката беше следен внимателно от анализатори и инвеститори, тъй като оказва то е огромно значение за оперативните разходи на банката и регулаторната рамка, в която тя ще оперира.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...