Централната банка на Бангладеш е наела адвокат за потенциално дело срещу Федералния резерв на Ню Йорк, след като хакери успяха да откраднат от сметката на централната банка сумата от 81 милиона долара, посочват от самата банка. След публикуването на доклада в столицата на Бангладеш Дака, Каролин Малони от камарата на представителите поиска да се направи проучване на кибератаката, осъществена миналия месец.
При ударът, който е една от най-големите кибер кражби в историята, хакерите наредиха на Федералния резерв на Ню Йорк да прехвърли сумата от сметката на централната банка на Бангладеш към отделни сметки, регистрирани на Филипините.
„Наглият обир на сметката на централната банка на Бангладеш във Федералния резерв на Ню Йорк заплашва да доведе до срив на доверието на международните централни банки във Федералния резерв, както и в сигурността и стабилността на международните парични транзакции“, посочи Малони, цитирана от Reuters.
Федералното бюро за разследване помага за изясянване на обира, който причини гнева на гуверньора на централната банка на Бангладеш. Малони вече е изпратила писмо до президента на директора на Фед за щата, в което настоява за среща и уточняване на ситуацията. Засега полицията и други разследващи органи в Бангладеш все още анализират компютърните системи на централната банка.
От самия Федерален резерв на Ню Йорк, в който сметки имат повече от 250 чуждестранни централни банки и правителства, разкриха много оскъдна иформация за удара. На 9 март от институцията оповестиха, че „плащанията са извършени по обичайния начин и няма доказателства, че системата е компроментирана.“
Същевременно от Банката на Бангладеш разкритикуваха Федералния резерв на Ню Йорк, че е извършил общо 35 измамни плащания от сметката на банката. „За нас това е колосален пропуск“, посочват от централната банка в доклада си. От писмото на Малони пък става ясно, че Фед е третирал 5 от плащанията по различен начин от останалите.