Договорът за приватизация на електроразпределителните дружества в Западна България, подписан на 19 ноември 2004 г. от Агенцията за приватизация като представител на Република България и CEZ а.s., е публично оповестен от м. юли 2005 г.
Договорът е достъпен за всички, които желаят да се запознаят с клаузите в него, на: https://www.secinfo.com/dsvrz.zFk.d.htm ( „Share Privatization Sale Agreement“ ). Това се казва в прессъобщение на ЧЕЗ, пристигнало преди минути на редакционния имейл на Econ.bg
ЧЕЗ декларира, че е изпълнила всички свои задължения по този приватизационен договор. Доказателства за изпълнението на предвидените ангажименти по приватизационния договор могат да бъдат намерени на сайта на Агенцията за приватизация, твърдят от дружеството: https://www.priv.government.bg/, публичен регистър, следприватизационен контрол.
ЧЕЗ е прозрачна европейска компания, която спазва законите на държавите, в които работи. От стъпването си в България, ЧЕЗ се позиционира като един от най-големите инвеститори в енергийния сектор. До момента компанията е инвестирала в страната над 1,7 млрд. лева, включително над 640 млн. лева в електроразпределителната мрежа.
ЧЕЗ е и един от най-големите данъкоплатци в България - тя е платила данъци в размер на 429 млн. лева, включително данък печалба, местни данъци и такси, акцизи и ДДС, допълват от дружеството.
През 2010 г. българската държава e получила от ЧЕЗ дивидент в размер на 41 млн. лева, казват от дружеството.
През последните седмици общественото напрежение в страната ескалира. То беше породено от високите сметки за ток, които гражданите получиха през последните месеци. Те провокираха множество протести в страната и желание дружествата, осигуряващи електричество, да бъдат национализирани.