ЧЕЗ предложи на България да влезе в сделката, тя отказа, обяви вицепрезидент на компанията

07.03.2018 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Това казва вицепрезидентът на борда на директорите на ЧЕЗ Томаш Плескач в интервю за чешкия вестник "Лидове новини". Той дава като пример в подкрепа на твърдението си "публикации от български вестници например от май 2017 г.
ЧЕЗ предложи на България да влезе в сделката, тя отказа, обяви вицепрезидент на компанията
Снимка: БГНЕС

Чешкото дружество ЧЕЗ е предлагало няколко пъти на българската държава да стане част от сделката за продажба на българските му активи, но управляващите са отказвали неколкократно.

Това казва вицепрезидентът на борда на директорите на ЧЕЗ Томаш Плескач в интервю за чешкия вестник "Лидове новини". Той дава като пример в подкрепа на твърдението си "публикации от български вестници например от май 2017 г.

Плескач, който отговаря за задграничните операции на ЧЕЗ, не уточнява кои публикации има предвид, нито кога точно компанията му е отправяла предложения към българските власти. Въпросът за евентуалното участие на правителството в София в сделка за продажба на българските активи на ЧЕЗ се появява, докато Плескач обяснява как дружеството е стигнало до идеята, че трябва да се раздели с тях.

"По време на 2016 г. до нас се обърнаха няколко кандидати. Обяснихме и, че сме благодарни за интереса, но "ЧЕЗ Груп" не може просто така да продаде подобни активи. Че ако решим да продаваме, ще преминем през процедура," продължава представителят на компанията. По думите му в края на същата година и началото на 2017-а всички са знаели за процеса на и в началото е имало деветима участници - компании, базирани в България (не се уточнява кои) с български мениджъри като представители, участващи в разговорите. Към този момент българското правителство е било информирано, добавя той.

По думите на Плескач подборът е продължил независимо от реакцията на българската държава, отказала да участва, а списъкът с потенциални купувачи е намалявал, докато останали двама, единият - "Инерком България".

Собственикът на "Инерком" Гинка Върбакова в момента е в Прага за няколко дни, за да обсъди с ЧЕЗ подробности около сделката, припомня "Лидове новини". Изданието представя Плескач като един от основните преговарящи с Върбакова по случай, "причинил буря от емоции" и застрашил "бизнес за милиарди долари... със сложни политически игри."

"Очакваше се България да завърши либерализацията на пазара"

Попитан дали ЧЕЗ не се е опасявала от нестабилност при навлизането си през 2002 г. в регион, който тепърва ще влезе в Европейския съюз, Плескач обяснява: "Основната идея беше, че когато България и Румъния се присъединят към ЕС, ще трябва да довършат либерализацията на пазара, да приложат същите правила за регулация, с които сме свикнали в Чехия и ще се превърнат в съвсем стандартни държави членки. Когато влязохме в България, разчитахме на очаквано разработване на пазарни регулации до 2018 г."

"Мога да кажа с чиста съвест, че българската държава не изпълни значителна част от обещаното на чуждите инвеститори. Затова и сме на арбитраж с България," продължава той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...