Икономика, енергетика и външните отношения на Европейския съюз или т.нар. "Трите Е" – това са приоритетите на чешкото Председателство на ЕС, представени днес (16.01.09) от посланика на Чешката република у нас Н. Пр. Мартин Клепетко в хотел "Шератон". „Приоритетите на Чехия като председател на ЕС вече се превърнаха в настоящи въпроси”, сподели и модераторът на събитието Юлиана Николова.
Според Мартин Клепетко основната роля на Чехия е да бъде посредник при постигането на консенсус по всичките основни приоритети на Прага като председател на ЕС. Приоритетите влизат в рамката, установена от председателствата на Франция, Чехия и Швеция, която ще поеме щафетата през юли тази година.
Относно първия приоритет – икономиката – Чехия ще се стреми да прокарва позицията на либерализация. „Трябва да бъдем умерени във времена, когато се говори за отпускане на държавни средства в банковия сектор и в сектора на реалната икономика”, каза Клепетко. Либерализацията на икономиката е вплетена и в мотото на чешкото председателство – „Европа без бариери”.
Макар да беше представен като втори приоритет, енергетиката вече излиза на преден план предвид газовата криза, която разтърсва Европа. „В началото на 90-те години Чехия успя да се откъсне от зависимостта само от един енергиен източник (Русия) и това сега дава плодове. Не сме очаквали мащабите на газовата криза да бъдат толкова големи, но не сме и прекалено изненадани”, коментира чешкият посланик у нас. Той сподели, че сега е най-важно да се работи за намирането на повече алтернативи в енергетиката, за да не се стига в бъдеще до подобни кризи като сегашната. Като една такава алтернатива Прага вижда ядрената енергия, но категорично Чехия няма да подкрепи директно отваряне на стари ядрени реактори като затворените в АЕЦ „Козлодуй” и АЕЦ „Ясловске Бохунице” в Словакия. „Ние сме готови да започнем дискусия за използването на ядрената енергетика, но не и да подкрепим непременно отварянето на вече затворени мощности”, твърди Клепетко. Той добави, че Чехия ще работи за изготвянето на единна позиция в рамките на ЕС преди международната конференция в Копенхаген през декември, на която ще се изработва договор, заместващ Протокола от Киото.
По отношение на третия приоритет – външната политика на ЕС – Прага ще се съсредоточи върху изпълнението на три основни пункта – разширяването на границите на ЕС, проекта „Източно партньорство” и подобряването на трансатлантическите отношения т.е. установяване на рамките на сътрудничество с новия американски президент Барак Обама.
„Чехия ще работи за установяване на точна дата за присъединяването на Хърватия към ЕС, но това ще се затрудни и от искането на доста страни-членки за затягане на условията за влизане на Загреб в Общността предвид някои проблеми с най-младите членки – България и Румъния”, каза чешкият посланик у нас. На въпрос на Econ.bg каква е позицията на Чехия за евентуален референдум в Словения относно влизането на Хърватия в ЕС, г-н Клепетко не пожела да коментира.
За развитието на „Източно партньорство” най-важна ще е срещата на върха в Прага в началото на май. Тогава ще се поставят и основите на сътрудничеството. „Източно партньорство” представлява сътрудничество между всички страни-членки на ЕС и Украйна, Молдова, Грузия, Армения и Азербайджан. Новият съюз ще бъде създаден, за да се обсъдят възможностите за безвизов режим между посочените страни, за създаване на зона за свободна търговия и за сключване на споразумения за стратегическо партньорство.
В края на презентацията български неправителствени организации подариха на Н.Пр. Мартин Клепетко тоалетна чиния и тоалетна хартия. Подаръкът е по повод
изложбата на чешкия художник Давид Черни „Ентропа: Стереотипи и бариери за разрушаване” и представянето на България в нея. Чешкият посланик
прие с усмивка подаръците и обеща, че те ще бъдат изпратени на г-н Черни.