Чия е вината за кризата в Европейския съюз?

10.11.2011 | 10:49
по статията работи:
Във всеки случай не са България и Румъния тези, които заплашват бъдещето на Европа, коментира European voice
Чия е вината за кризата в Европейския съюз?

Не новите, а старите страни членки на ЕС са виновни за кризата в еврозоната. Това пише на уебсайта си в. European voice ("Юропиън войс") в коментар под заглавие "Европа на две скорости, в която "бавно" изпреварва "бързо".

Твърдението, че разширяването на съюза от 15 до 27 членове е станало прекалено бързо и че европейските граждани вече не  разбират предназначението на ЕС, неговите политически цели и какви да бъдат географските му граници, почива на смайваща логика. Не естонците (които почти нямат нетен дълг) извадиха от релси европейския проект, нито латвийците (които преминаха успешна програма за икономии, различаваща се по всичко от мерките в Южна Европа).

Европа бе вкарана в рецесия не от поляците с тяхната уверено растяща икономика, от чехите със стабилната им банкова система или от словаците (много по-бедни от гърците), които заедно със словенците и естонците понастоящем допринасят за спасителните еврофондове. Не са унгарците (те слаломираха през собствени дългови проблеми), които заплашват рухването на банките в съседните страни, констатира European voice, цитиран от БТА.

Вестникът признава, че в известни отношения новите членове България и Румъния представляват разочарование в сфери като корупция, съдебна система, отношението към ромите и други проблеми. Но да се оспорва цялото разширяване заради тези проблеми е нелогично - двете страни не биха изчезнали от географските карти, ако приемането им бе отложено. А вън от ЕС  техните реформи може би щяха да бъдат по-бавни. Но във всеки случай не са България и Румъния тези, които заплашват бъдещето на Европа, единния пазар и даже мира в Европа.

Не, най-сериозните проблеми в еврозоната са съсредоточени в старите членки, подчертава вестникът и очертава картината как Италия сега би имала икономически растеж, ако бе извършила навреме малки реформи (като латвийските). Фискалната дисциплина в Гърция е на далеч по-ниско равнище отколкото във всичките източноевропейски страни и че щеше да е много по-добре съотношението между дълг и брутен вътрешен продукт във Франция да се доближи до това на източноевропейците.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...