"Община Велико Търново не полага никакви грижи за стопанисването на крепостта "Царевец", а на практика източва приходите от най-посещавания туристически обект". Това заяви пред в. "Янтра Днес" зам.-министърът на културата Тодор Чобанов.
"За нас е без значение как се отклоняват средствата, но ако в най-скоро време не настъпи радикална промяна в начина на стопанисване на архитектурно-историческия резерват, ние ще предприемем всички законови мерки, за да нормализираме ситуацията. Ще изискаме цялостна финансова проверка за това как се събират и се харчат средствата от Царевец и дали това е законосъобразно", обясни Тодор Чобанов.
"Твърди се, че Общината събира такси от билетчета на 300 хил. души годишно, а в същото време този общински културен институт тъне в разруха. Община Велико Търново прибира абсолютно всяка стотинка от Царевец и не връща нищо в него, не само от входчето. Там се събират пари и от спектакъла "Звук и светлина", продажба на картички, сувенирна търговия, изобщо доста приходоизточници има", обясни зам.-министърът. Според него става дума за приходи в размер на 1-1,5 млн. лв. годишно. В същото време Общината не влага нито лев в стопанисването на Царевец, твърди Чобанов.
"Ние апелираме към общините да бъдат добри стопани, а в случая виждаме точно обратното". Затова се подготвят законови промени, които ще задължат общините, получаващи приходи от културни обекти, да връщат средствата в реставрация и в поддръжка на недвижимото наследство, сподели зам.-министърът.
Вчера кметът д-р Румен Рашев не вдигаше телефона си. С прессъобщение от отдела за връзки с обществеността информираха, че според д-р Рашев изказването на зам.-министъра на културата е меко казано неточно. Общината не прибира 1,5 млн. лв. годишно от Царевец, както твърди заместник-министърът. Приходите от всички обекти на Регионалния исторически музей в старата столица са около 800 хил. лв. годишно.
Това, че Община Велико Търново не влага нищо в поддържането на Царевец, е още по-неточно. Това са публични разходи, за които има ясен и точен контрол и винаги може да бъде направена ясна и точна справка. През последните години по неясни причини министерство на културата смята, че от Царевец има огромни приходи, с които едва ли не се издържа някакъв друг вид дейност. Приходите от Царевец са собствени общински приходи, с които се почиства и поддържа хълмът, друга част се използва за реклама и организиране на културни събития. Като цяло средствата, които се влагат в поддръжка на културно-историческото наследство са много повече от приходите, които се получават от него, се казва още в прессъобщението.
Оригиналните зидове на крепостта "Царевец" се рушат. Автентичният градеж на историческия хълм е разкрит преди 40-50 г. и въпреки направената тогава консервация, с всяка следваща година се разрушава. Старият хоросан, който споява каменните блокове, се рони вследствие на климатичните влияния и вандалските прояви на посетителите, които често къртят камъни и ги хвърлят в пропастта. Най-тревожно е положението на Балдуиновата кула и на двореца.
По предварителни изчисления за консервация, реставрация и спешни ремонти само на крепостта ще са необходими около 150 хил. лв. Вчера музейният шеф н.с. Иван Църов отказа да коментира изказването на зам.-министъра.