Чобанов: Прекратяваме практиката да се дава допълнителен ресурс на всяко ведомство

28.10.2013 | 13:00
по статията работи: Момчил Лалев
Вижте и позицията на Българската търговско-промишлена палата относно проектобюджет 2014
Чобанов: Прекратяваме практиката да се дава допълнителен ресурс на всяко ведомство

Прекратяваме досегашната практика всяка година да се дава допълнителен ресурс на всяко ведомство, без да е ясен резултатът от разпределението му. Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов пред в. "Стандарт".

На въпрос с какви мерки в бюджета ще се стимулира икономическият растеж, министърът отговори, че се поставя акцент върху увеличаване на ефективността на публичните разходи. Целта е да се създаде предвидима среда, а използването на ресурса да е насочено към резултати.

"Други мерки, които засягат цялостната икономическа среда, са предложенията ни в данъчното законодателство за намаляване на административната тежест, както и за подобряване на функционирането на единната сметка. Не трябва да разглеждаме бюджета само като инструмент за по-висок икономически растеж, а цялостното отношение, което има правителството чрез своята програма. Вече приехме два пакета за намаляване на административната тежест, а промени в ЗОП се обсъждат в парламента", каза министър Чобанов.

На въпрос на какво се дължи значителното намаляване на очакваните неданъчни приходи в бюджет 2014 министърът отговори, че през тази година е имало някои еднократни ефекти, които няма да се повторят през следващата година.

"Например дивидента на Държавната консолидационна компания - тази година нямаме реализиране на подобни продажби на имущество, на части от предприятия и нямаме приходи, които догодина да доведат до толкова висок дивидент", каза министър Чобанов.

И допълни: "Освен това имаме променена политика към държавните предприятия, която е много важна за тяхното финансово състояние, а именно - намаляване на процента на дивидента, който се събира от държавните предприятия от 80% за тази година на 70% за следващата с тенденция този процент да бъде сведен до 50% през следващите години, както беше преди няколко години. Ясно е, че финансовото състояние на държавните предприятия се е влошило, нараснала е задлъжнялостта им и е намаляла възможността да провеждат адекватна инвестиционна програма. Трябва да се вземат мерки в това отношение".

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...