Швейцария показа, че е готова да защити франка с всички сили

07.09.2011 | 11:24
по статията работи: Ивайло Ачев
Швейцарската централна банка заложи на фиксиран курс на франка спрямо еврото
Швейцария показа, че е готова да защити франка с всички сили

Швейцария стъпи по откровено твърд начин в защита на своята валута и икономиката си, след като вчера (06.09.11) Швейцарската централна банка взе решение да наложи фиксиран курс на швейцарския франк спрямо еврото - едно евро да не може да се разменя за по-малко от 1,20 франка.

В съобщението, с което финансовата институция оповести публично намеренията си, се уточнява, че Швейцарската централна банка е готова „да изкупува неограничени количества от чуждестранни валути", за да не позволи продължаващото оскъпяване на франка (16% спрямо кошница от девет основни валути).

Решението на Швейцария доведе до курс от 1,204 франка за евро в началото на сутрешната търговия днес (07.09.11).

Действията на Швейцария обаче поставят под заплаха за нежелано оскъпяване валутите на Норвегия и Швеция (норвежка и шведска крона). Бразилия и Япония също следват политиката на Швейцария и се мъчат с всички възможни средства да не позволят оскъпяване на валутите си точно заради икономическия си фокус върху износа.

През миналата година всичките десет най-големи азиатски икономики, водени от Китай, предприеха мерки за защита на валутите си от оскъпяване. Действията им бяха породени от поевтиняването на долара, което позволи износ на капитали от САЩ за редица развиващи се пазари.

Според прогнозите на Масааки Кано, бивш президент на Bank of Japan, засега Япония няма да последва действията на Швейцария, въпреки че Страната на изгряващото слънце вече хвърли 4,51 трилиона йени на пазара само през август, за да спре оскъпяването на йената спрямо долара. Кано твърди, че мащабите на японската икономика засега позволяват да не се избързва с прекалено строги мерки.

От друга страна Джим О'Нийл, председател на Goldman Sachs Asset Management, смята, че действията на Швейцария могат да доведат до успокоение на пазарите, защото инвеститорите ще бъдат принудени да се обърнат и към по-рискови вложения, което ще балансира нещата. Той уточнява, че фиксираният курс на франка не е панацея за проблемите на пазарите, но е лек срещу паниката и изтеглянето на инвестиции от един пазарен сегмент (сложни финансови инструменти) за сметка на друг (злато).

„Предвид тенденцията на нулиране на основната лихва, която се наблюдава при почти всички големи икономики в света, централните банки на развитите държави се стремят да поддържат възможно най-слаба валутата, за която отговарят. Всеки иска да има евтина валута, но е ясно, че това не може да бъде постигнато от всеки. Това обаче не значи, че опитите ще липсват", коментира Дейвид Блум, директор на звеното за валутни транзакции на най-голямата европейска банка HSBC.

Вчера (06.09.11) банката ревизира в посока надолу прогнозата си за глобалния икономически растеж през тази година. Сегашните предвиждания сочат 2,6% растеж, след като преди това сочеха 3%. Наред с промяната на прогнозата, HSBC препоръча на инвеститорите норвежката крона като алтернатива на швейцарския франк.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...