Швеция ще изпробва ефективността на 6-часовия работен ден срещу пълно заплащане с надеждата, че това ще намали отпуските по болест, ще увеличи производителността на труда и ще спести пари. За това информира шведското издание TheLocal.se.
„Смятаме, че е крайно време да дадем шанс на тази практика“, заяви Матс Пилхелм, кмет на втория най-голям град в страната Гьотборг. Той обясни, че кметството ще използва два различни отдела – тестова група и контролна група.
Служителите от първия отдел ще работят по 6 часа на ден, докато колегите им от другия отдел ще работят по 7 часа, каквото е стандартното работно време в страната. Всички работници ще получат еднакво възнаграждение за труда си.
След известен период двете групи ще бъдат сравнени откъм ефективност на работа. „Надяваме се служителите на 6-часов работен ден да взимат по-малко отпуски по болест, да се чувстват по-добре психически и физически в резултат на по-кратките часове в офиса“, допълни Пилхелм.
Той се надява този ход да създаде повече работни места в страната и подчерта, че е виждал доказателства за по-ниската ефективност на дългите работни смени. По думите му проблемите в някои сектори се дължат не на липсата на персонал, а именно на неефективната работа по време на дългия работен ден.