Шефовете на Barclays се борят за постовете си

28.06.2012 | 16:40
по статията работи: Елица Елефтерова
Финансовата институция беше наказана със солена глоба заради разкрития за извършвани от нея измами
Шефовете на Barclays се борят за постовете си
Снимка: Inews.bg

Бившият изпълнителен директор на Barclays (“Барклис”) Мартин Тейлър заяви пред “Би Би Си”, че банката се е занимавала със "системна измама". Изказването на Тейлър е по повод наложената глоба на финансовата институция в размер на 290 млн. лири, заради това, че се e опитвала да манипулира междубанковия лихвени процент Libor.

Тейлър, който е бил главен изпълнителен директор на Barclays в периода 1994-1998 година, заяви, че “измамата”, в която е обвинявана банката, "изглежда като плод на преднамерена стратегия, тъй като тази дейност банката е изпълнявала в продължение на години". Другите банки също са били проучвани.

Сегашният главен изпълнителен директор на Barclays Боб Даймънд е подложен на натиск да си подаде оставката. Основните нападки идват от Пол Майнърс, който по времето на управлението на Гордън Браун като премиер е бил city minister (главен секретар в Министерството на финансите). Според Майнърс "хората по върха трябва да поемат своята отговорност".

Либералдемократът и говорител на министерство на финансите на острова лорд Оукшот заяви, че "ако Даймънд има поне малко срам, трябва да си подаде оставката".

В отговор на обвиненията Боб Даймънд и трима други изпълнителни директори са решили да се откажат от бонусите си тази година. Следователите твърдят, че търговците на Barclays са лъгали, за да изглежда банката по-сигурна по време на финансовата криза, а понякога са работили и с търговци от други банки, за да реализират печалба.

Припомняме, председателят и главният изпълнителен директор на Barclays се борят за работните си места от вчера, след като разследване разкри, че третата най-голяма британска банка е лъгала и мамила търговските си партньори от години, информира “Таймс”.

Barclays, прославила се във Великобритания с агресивното си инвестиционно банкиране в стил „Уолстрийт”, беше глобена с общо 290 млн. лири (450 млн. долара) от три регулатора от двете страни на Атлантическия океан за нееднократно манипулиране на основни цени в сърцето на финансовата система, информира агенция “Фокус”.

Боб Даймънд, главният изпълнителен директор на банката, и Маркус Агюс, неин председател, се бореха да ограничат щетите. Регулаторните органи посочват, че банката е подвеждала пазарите най-малко четири години с цел печалби, а впоследствие - и за да разсее безпокойството на пазарите за своята уязвимост по време на кризата.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...