Европейската комисия не може да се меси в сделка между две частни компании. Ако държавата влезе в сделката за активите на ЧЕЗ в България, ЕК ще прецени дали отговаря на третия либерализационнен пакет. За да се прецени дали ЕК ще проверява сделката тя трябва първо да бъде финализирана. Това обясни пред журналисти еврокомисарят по енергетиката по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович. Шефчович присъства на конференция, организирана от Института за енергиен мениджмънт за ролята на НПО при формиране на енергийната политика. Форумът е в рамките на българското европредседателство.
Продажбата на българските активи от страна на ЧЕЗ на компанията „Инерком” е сделка между две частни компании, обясни еврокомисарят. Той каза, че е обсъдил сделката по време на днешната си среща с премиера Бойко Борисов.
„Разговаряхме с премиера Бойко Борисов във връзка с продажбата на ЧЕЗ. Съгласихме се, че това е сделка между частни компании. Имаме информация, че всички отговорни органи в България извършват необходимите оценки и проверки”, каза вицепрезидентът на ЕК. Шефчович не коментира възможността за държавно участие. Той повтори само, че ЕК не се меси в частни търговски спорове, но настоява сделките да не нарушават европейското законодателство.
„Искам да повторя, че това една сделка между частни компании и ние от Еврокомисията бихме искали да знаем, че се спазват всички принципи и закони, които са в европейското законодателство“, подчерта Шефчович, като допълни, че за момента е много трудно да се говори дали сделката нарушава някакви директиви на ЕС, защото все още не е финализирана. „Трябва да се види най-напред как ще бъде финализирана сделката, дали е спазен третия енергиен пакет. Едва тогава би могла да се произнесе главна дирекция „Конкуренция“ или главна дирекция „Енергетика“, добави Шефчович.