Трудно е да се направи точна преценка какво са вкарали митниците в хазната чрез прекъсване на контрабандни канали, каза пред bTV Ваньо Танов, директор на Агенция "Митници", пише БГНЕС.
Базите на сравнение са различни. Ако не беше кризисна година и са равни нещата с 2008 година, тогава може да се направи преценка какъв резултат са дали приложените мерки. Колкото една държава е в по-тежка ситуация, толкова повече се засилва контрабандата в нея, каза Танов е отговор на въпрос с какво пречи кризата на контрабандата.
Изследванията в ЕС по отношение на вдигането на акциза на цигарите показват, че всяко покачване на акциза с 10% води до спад от 4% във физическите обеми, добави шефът на митниците. В България за 5 години назад има строга зависимост. За периода януари 2007 година - януари 2008 година при вдигането на акциза спадът на потреблението е около 5,1%. При всяко увеличаване цените на цигарите е съвсем нормално и изцяло обосновано засилване на контрабандата, заяви директорът на Митниците. Колкото по-голямо и по-шоково е увеличаването на цената на цигарите, толкова по-силна е контрабандата.
Според статистиката 17 млрд. и половина къса цигари са обложени през 2009 година - в сравнение с 2008 година има около 3 млрд. къса спад във физическите обеми при предходното увеличение. Танов заяви, че в края на годината възможният акциз, който ще бъде платен, е върху 13 млрд. и половина къса цигари, което означава, че ще има сериозен спад. Той добави още, че все повече и повече контрабандни цигари ще влизат в страната. Според директорът на АМ голямата разлика между цената на цигарите с Македония и Сърбия ще оказва винаги натиск върху пазара в България. Затова и Европейският съюз иска едновременно увеличение на цигарите.