Школите станаха алтернатива на частните уроци

18.02.2014 | 14:29
по статията работи: Елица Елефтерова
Две трети от учебните центрове предлагат широк набор от предмети
Школите станаха алтернатива на частните уроци
Снимка: Булфото

Над 40 учебни школи с комбинирана програма по различни предмети са отворили врати в София през последните 5 години. Това показват данни от проучване на Детска академия на науките, изкуствата и спорта. Бизнесът със школите е алтернатива на частните уроци. Собствениците на школи са вписани като стопански субекти в търговския регистър.

Около две трети от учебните центрове предлагат широк набор от предмети – най-често български, математика и подготовка за матури. Чуждите езици също се предлагат в комбинация с общообразователни предмети, а в някои от центровете се добавят и изкуства и спорт.

Необходимостта от това комбиниране се налага от пазара по чисто логистични причини – по-удобно е детето да има достъп до всички занятия на едно място, вместо родителите да осигуряват транспорт до различни части на града. В същото време 16 от учебните центрове в столицата вече предлагат и занималня.

Средната цена на месец за полудневна занималня е 200 лева – при желание транспортът и храната се заплащат допълнително. Очаква се да се увеличат школите, които предлагат компютърно обучение. В момента те са едва 4 занимални.  

Друга тенденция е въвеждането на учене чрез игри или учене чрез преживяване, въведено също от 4 центъра. При тези подгоди се организират забавни математически игри, възстановка на исторически събития и други забавни способи за проподаване на учебния материал.

Тенденция е в учебни заведения да се инсталират уебкамери , през които родителите могат да наблюдават децата си или да се съзвават интернет профили на учениците.

През тях родителите могат по всяко време да получат актуална информация за процеса на обучение на детето – взет материал, отсъствия, проверена домашна работа и пропуски, както и възложени задачи за следващ урок.

Според проучването на академията дистанционното обучение на този етап от развитие на пазара не представлява интерес – само един център го предлага. Като основен аргумент за това се посочва, че родителите искат да осигурят безопасна учебна среда извън домовете.

Именно затова и заниманията и лагерите през ваканциите набират популярност – 7 от учебните школи предлагат такива услуги. Освен традиционните промоции и отстъпки е добре родителите да питат за стипендии – при отлично представяне и висока активност на детето две от школите отпускат пълен достъп до обучението си безплатно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...