Макар да е твърде рано за оценка на загубите от унищожителното земетресение в Италия от 24 август, някои източници вече посочиха, че, базирайки се на предишен опит с подобни земетресения в централната част на Италия, икономическите загуби могат да достигнат между 1 млрд. и 10 млрд. долара.
Американската Геологическа топографска служба (USGS) оцени на 62% вероятността икономическите щети да надхвърлят USD 1 милиард.
По предварителни данни на експерти от КАС, икономическите загуби са над $1 млрд, а застрахователните - $500 млн. Окончателните оценки със сигурност ще надминат тези цифри.
Очакванията са застрахователните загуби да бъдат много по-ниски, като основната причина за това е ниското ниво на застрахователно проникване при жилищния сектор в Италия. Събитията от миналото категорично доказват значителното разминаване в съотношението икономически-застрахователни загуби.
Според италианската финансова преса, Generali Group очаква общата загуба да надмине 1 милиард щатски долара, като групата оцени собствената си експозиция на около 20 милиона евро.
Според скорошно проучване, проведено от италианския застраховател, около 20% от домакинствата имат имуществена застраховка в централната част на Италия, докато в северните райони процентът е много по-висок и достига до 50 на сто.
Унищожителният трус в италианския град Акуила през 2009 г. отнесе живота на над 300 души и разруши голяма част от стария град. Общите загуби тогава бяха изчислени на около 2,5 милиарда евро, от които застрахователните загуби бяха 260 милиона евро. По данни на Bloomberg, при труса през 2009 г. Generali загуби 100 млн евро, AХА - 41 млн. евро, Hannover Re - 11,2 млн. евро, Munich Re - 23 млн. евро.
Червеният кръст и спасителните служби в страната помолиха жителите от региона за свободен достъп до Wi-Fi, за да облекчат координацията в работата на спасителите и доброволците, съобщи The Wired.
Междувременно бе регистрирано ново земетресение само 48 часа след унищожителния трус от 6,2 по скалата на Рихтер. Силата на новото земетресение е 4,8, а епицентърът е отново в централна Италия, където има най-много разрушения. До момента са регистрирани над 700 вторични труса.
По последни данни 267 души са загинали при първия трус, а ранените са близо 400.
Спасителните екипи продължават да издирват оцелели под развалините, но надеждата за това постепенно гасне. Властите се затрудняват да установят броя на изчезналите, тъй като населението на туристическия регион набъбва през лятото тройно и четворно и не се знае колко души е имало там в момента на бедствието.
Правителството на Италия обяви извънредно положение в пострадалите райони.
50 милиона евро бяха отпуснати от италианските власти за подпомагане на пострадалите от силния трус.