Завършиха подготвителните дейности по проект "Опазване и възстановяване на 11 типа природни местообитания край реки и влажни зони в 10 Натура 2 000 места в българските гори". Това е станало ясно по време на второто заседание на Направляващия комитет по дейността, информират от пресцентъра на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).
Проектът е част от европейската програма "LIFE +". Продължителността му е четири години и шест месеца, така че трябва да приключи през юни 2014 г. Общата му стойност възлиза на 1 236 834 евро.
ИАГ е координиращ бенефициент, а партньори са Световният фонд за дивата природа, Семеконтролната станция - София, Тополово стопанство - Пазарджик, както и дирекциите на десет природни парка. Това са "Българка", "Витоша", "Врачански Балкан", "Златни пясъци", "Персина", "Рилски манастир", "Русенски Лом", "Сините камъни", "Странджа" и "Шуменското плато".
Пилотният проект демоснтрира добрите практики за опазване и възстановяване на защитени зони в горите, коментират от Агенцията. Той обхваща площ от 21 хиляди хектара. Ще бъдат възстановени горски и крайречни местообитания.
Предвидено е залесяване с фиданки и резници от ясен, дъб, бук, клек, тис, черна елша и др. Ще се създаде
маточник за местни тополови видове. Ще се възстановят 13 характерни растителни вида, като бяла и жълта водна лилия, рилска иглика и ревен.
Сушата през летните месеци на 2011 г. сериозно е засегнала възстановяването на растенията в блатата по река Дунав. Предвидени са съответните мерки за решаването на този проблем, включващи събирането на репродуктивен материал и използване на различни подходи за засаждане.
В края на седмицата предстои работна среща в град Сливен на партньорите по проекта. В рамките й ще бъдат обсъдени и набелязани предстоящите конкретни дейности по природен парк "Сините камъни".