Да се забрани изграждането на енергийни обекти от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в плодородни земи, предвиждат промените в Закона за опазване на земеделските земи, които парламентът обсъди на първо четене, но ще гласува вероятно следващата седмица. Проектът е силно критикуван от инвеститорите в съоръжения за екоенергия.
Който ви каже, че щели страшно много земеделска земя от първа до четвърта категория да се губи, ако се дава за ВЕИ, това е абсолютна глупост. 0,0375 процента. И аз задавам въпроса: защо няма забрана, касаеща хотели, касаеща други сгради, а единствено касае ВЕИ, каза депутатът от Синята коалиция Михаил Михайлов, цитиран от Dariknews.bg.
Не е проблем за 0,03 процента от най-качествената земя на България, както ни представят, че ни дават механизъм, а ни трябва инструмент, с който да намалим шест пъти онези, които са заявили и инвестирали да правят източници, от стотици, които имат инвестиционен интерес, трябва да останат единици. Защо е толкова голям интересът, по-голям дори отколкото за заменките и презастрояването на морето? Това е хитът днес. Защо? Изкупната цена, която е гарантирана по закон (на енергията), е от 5 до 20 пъти по-висока отколкото на презираните реактори на атомната електроцентрала. Ако едното е 4 стотинки (за киловатчас), от ветрогенераторите е 79 стотинки и това ми дава право да кажа 20 пъти, обясни Георги Божинов от левицата.