Цената на природния газ за България да бъде по-ниска заради стойността му на международните пазари. За това ще настоява страната ни при договарянето на "синьото" гориво с Русия, обясни днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. По думите му отсега нататък цената трябва да се формира на пазарен принцип, а не както досега - в дългосрочен план.
"Булгаргаз" има мандат с основни точки, които защитава в преговорите. Разговорите стоят в тази посока. Основните моменти са фиксирани в меморандума от лятото на 2010 г. - директни продажби. Водят се разговори по ценообразуващите формули и идеята е те да отразяват по-реалистично движението на горивата на пазарна основа. Исторически цената на природния газ се формира в дългосрочни договори на тръбния газ, тъй като не е имало спот пазар, обясни министърът, цитиран от Dariknews.bg.
Той обясни, че с развитието на технологиите за втечнен природен газ тази суровина се е преврънала в стока, която може да има ежедневни котировки " и това ни дава основание да търсим начини цената да стане по-релевантна на движенията на цените. Нашата идея е това да гарантира по-ниски цени, обясни Трайков.
Документацията за приватизация на цигарения холдинг "Булгартабак” е готова, предстои да бъде избрана процедурата.
За приватизацията на ВМЗ Сопот ще бъдат допускани стратегически инвеститори. Финансови инвеститори ще могат да участват в консорциум със стратегическите инвеститори. Целта ни е не просто "да се отървем" от компанията, а да гарантираме развитието й. Това е бизнес, в който трябва да знаеш, какво правиш и вече да имаш опит, да го развиеш, а не тепърва да се учиш, каза Трайков, цитиран от Агенция "Фокус".