Ще искаме помощ от Италия за размразяване на парите по САПАРД

03.09.2009 | 11:04
по статията работи:
Стокообменът между България и Италия надвишава 3 млрд. лева годишно. Над 1000 италиански фирми работят активно в България
Ще искаме помощ от Италия за размразяване на парите по САПАРД

Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов поиска подкрепа от Италия за размразяването на средствата по САПАРД. Това стана факт по време на среща с Н. Пр. г-н Стефано Бенацо, посланик на Италия в България.

По време на среща в МЗХ министър Найденов информира италианския посланик, че всички изисквания на ЕК вече са изпълнени от новото ръководство на министерството и се надява решението за възстановяването на средствата да бъде положително. Страната ни има нужда от тези средства, защото те са за обновяване и модернизиране на българското земеделие, посочи министърът и подчерта, че  Италия винаги е подкрепяла България още от присъединяването й като страна член на ЕС.

България и Италия имат много общи позиции в Общата селскостопанска политика, информира министърът. България подкрепя предложение на Италия относно възможността за отпускане на помощ от Общността за държавите-членки за изкупуване на млечни квоти от производители, заинтересовани да приключат дейността си. Това предложение ще бъде разгледано на заседание на Съвета на министрите по земеделие на 7 септември 2009 г.

Посланик Бенацо посочи, че стокообменът между България и Италия надвишава 3 млн. лева годишно, а над 1000 италиански фирми работят активно в България като дейността на голяма част от тях е свързана със земеделие. Той подчерта, че италианските инвеститори в България все още са малко и това е посока, по която може да се работи.

Италианското правителство е готово да работи с българското правителство за разширяване на отношенията и сътрудничеството между двете страни във всяка една сфера, посочи още г-н Бенацо, цитиран от пресцентъра на МЗХ.

Италия заема пето място в търговията на нашата страна с аграрни стоки с държавите-членки на ЕС. През 2008 г. относителният дял на внесените земеделски продукти от Италия заема 6,2% от общата търговия със страните от ЕС, а на изнесените от България за Италия аграрни продукти - 4,5%.

Водещи селскостопански стоки в износа на България за Италия за 2008 г. са овче, козе и агнешко месо, мека пшеница и смес от пшеница и ръж, за посев, зеленчуци - пресни и замразени, плодове - сушени и временно консервирани, тестени сладкарски или бисквитени продукти и тютюни.

Водещи селскостопански стоки в износа на Италия за България за 2008 г. са кафе, меса от животни от рода на едрия рогат добитък, замразени, обезкостени, плодове и други части от растения годни за консумация, пресни ябълки, сушени плодове, пресни или сушени банани, меса и карантии от домашни птици, хлебарски, тестени сладкарски и бисквитени продукти, хлебни банани, пресни или сушени, замразени меса от животни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...