Отпадна предложението да не е възможно прехвърляне или придобиване на имоти, ако не си здравно осигурен. Това заяви пред журналисти в парламента председателят на парламентарната Комисия по здравеопазването Даниела Дариткова от ПГ на ГЕРБ, предаде Агенция „Фокус”.
Депутатите приеха окончателно промените в Закона за здравното осигуряване.
Народните представители отхвърлиха предложението на вносителя по параграф 32 от промените в документа. Той предвиждаваше да не е възможно прехвърлянето и придобиването на имоти, ако прехвърлителят или купувачът нямат редовни здравноосигурителни права. Имаше много предложения от народни представители за отпадане на този параграф. Тези предложения бяха подкрепени и в комисия от всички, с изключение на депутатите от ГЕРБ.
Според вносителите от Министерският съвет с промените трябваше да се увеличи събираемостта в системата.
Беше отхвърлено и предложението на Даниела Дариткова и група народни представители за редакционна корекция на текста по вносител и параграфът като цяло не беше подкрепен.
"Необходимост от обстоен анализ на здравно неосигурените българи и комплекс от мерки за подобряване събираемостта на здравните вноски", посочи пред журналисти в парламента председателят на здравната комисия, информира БТА. Тя допълни, че момента НАП и Агенцията за социално подпомагане прави опит да направи анализ на социалния статус и профила на 1,3 млн. души, които са без здравни осигуровки.
"На този етап се оказва, че има известни затруднения в създаването на един такъв анализ, защото може да се получи информация за това кои са на трудови договори, кои разполагат с имущество, но информацията е доста разнопосочна и ще трябва доста време, за да се направи един такъв анализ", коментира депутатът.
"Идеята при покупка на имот да се иска удостоверение от Националната агенция по приходите (НАП) за платени здравни вноски е правилна". Тази оценка даде финансовият министър Симеон Дянков след края на правителственото заседание преди около две седмици.
Здравният министър Десислава Атанасова добави, че предложението се прави с цел държавата да се справи с проблема с неплатените здравни осигуровки. Според представените данни без осигуровки за здраве у нас са над 1 млн. души.