Ще можем да се връщаме към частните пенсионни фондове, ако не сме доволни от НОИ

23.01.2015 | 18:30
по статията работи: econ.bg
Новопостъпилите на работа няма да имат една година да изберат къде ще се осигуряват
Ще можем да се връщаме към частните пенсионни фондове, ако не сме доволни от НОИ
Снимка: Econ.bg

Работещите в България, които са избрали да прехвърлят партидите си за втора пенсия от частен пенсионен фонд в Националния осигурителен институт (НОИ) ще могат да се върнат обратно към универсалните фондове, ако не са доволни от ведомството. Заедно с това новопостъпващите на работа няма да имат една година да изберат къде да се осигуряват за втора пенсия. Това предвиждат предложения за изменения в Кодекса за социалното осигуряване, публикувани от Министерство на финансите (МФ).

Според предложението на институцията от началото на 2015 г. се родените след 31 декември 1959 г. имат алтернатива да изберат дали да се осигуряват в НОИ, но се предвижда този избор да не е еднократен и те да могат да се върнат към осигуряване в частен пенсионен фонд, ако решат.

“В случай, че лицето избере да се осигурява във фонд "Пенсии" – с увеличена осигурителна вноска в размера на вноската за УПФ, натрупаните средства по индивидуалната му партида се прехвърлят в Държавният фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система или т.нар. Сребърен фонд в 6 месечен срок”, предлагат от МФ.

 “Лицата, които са избрали да се осигуряват във фонд "Пенсии", могат да поискат отново да се осигуряват в универсален пенсионен фонд, като промяната на избора може да се осъществява веднъж на 1 година от последния избор. В този случай, средствата им прехвърлени в Сребърния фонд се прехвърлят обратно в избран УПФ”, допълват още от ведомството.

 Само в случай, че лицата, родени след 31 декември 1959 г. изберат окончателно да се осигуряват в ДОО, при отпускането им на пенсия от ДОО, средствата от Сребърния фонд се прехвърлят към фонд "Пенсии" на ДОО. В този случай на лицата се отпуска пенсия в пълен размер и индивидуалният им коефициент не се намалява. Предвижда се последният избор на осигуряване да се осъществява не по-късно от 5 години преди възрастта за пенсиониране.

От финансовото министерство предлагат още за новопостъпващите на работа хора да важат правилата, които са били в сила до края на 2014 г. преди влизането в сила на промените в пенсионната система. Според тях при първоначално възникване на осигуряването, за лицата родени след 31 декември 1959 г. се предвижда вместо увеличената осигурителна вноска да постъпва във фонд "Пенсии", да постъпва в избран универсален пенсионен фонд, като в случай, че лицето не избере фонд в срок от 3 месеца, да се извършва служебно разпределение в УПФ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...