Ще се борим за инвестиции във високотехнологичните сектори

10.05.2011 | 14:21
по статията работи:
За последните 20 години към страната са се насочили 40 млрд. евро инвестиции
Ще се борим за инвестиции във високотехнологичните сектори

В следващите десет години България трябва да се утвърди като лидер в привличането на инвестиции за сектори като ИТ-технологиите, механика, електроника, химия, биохрани и биоземеделие. България трябва да се утвърди като модерна туристическа дестинация. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на конференция за представяне на стратегия за привличане на инвестиции в България.

"След два месеца искаме да имаме единна визия за развитието на българската икономика", заяви министърът, цитиран от Агенция "Фокус".

Икономическият министър се заяви като „представител на бизнеса” в кабинета, тъй като 90 на сто от правителствените решения влияят върху бизнес средата у нас.

Министърът обясни, че иновация не трябва да се разбира непременно като една лаборатория, „в която пет човека измислят нещо, което разбират само те“. По думите му иновациите са начин да бъдем по-продуктивни, да свършим работата по по-лесен и по-ефективен начин. „Както човечеството не е излязло от каменната ера, защото са му свършили камъните, така и няма да излезем от петролната ера, защото ни е свършил петролът“, коментира Трайков, цитиран от Dariknews.bg. Една от най-големите сфери на иновации сега и в следващите години всъщност е енергетиката, допълни той.

„Ние сме представители на бизнеса в правителството, на практика всяко решение, свързано с образование, инфраструктура, здравеопазване, земеделие и всичко останало, всъщност касае икономиката. Затова се налага да се намесваме и понякога, както колегата Тотю Младенов се намесва за защита правата на работниците, така ние трябва да се намесваме в името на бизнес средата и свободната конкуренция“, каза икономическият министър.

Трайков каза още, че има интерес от световна компания да прави кожени седалки за автомобили у нас, но засега отказа повече подробности. Това е една от най-големите инвестиции, които предстои да се случат у нас. Трайков се похвали, че България е най-големият световен производител на ски.

Държавата не може да инвестира, а привлича и работи с инвеститорите. По Оперативна програма „Конкурентоспособност" около 20% са разплатените средства. До края на годината се предвижда да бъдат предоставени на разположение всички средства за усвояване от бизнеса. "Ние искаме да осигурим работа както за висококвалифицирани специалисти, така и за нискоквалифицирани", каза Трайков.

За последните 20 години към страната са се насочили 40 млрд. евро инвестиции. 5% от тях идват от приватизация. От 1996 до 2009 г., инвестициите са 11% от БВП. В същото време в Румъния например този процент е 5%.

През последните години световно известни фирми са навлезли на българския пазар. "Голяма част от инвестициите влязоха в сектори с ниска добавена стойност, като строителството. Кризата през 2009 г. и 2010 г. удари най-силно именно тези сектори. За първи път от повече от десет години инвестициите са предимно в сектори като промишленост и енергетика. 1,3 млрд. евро са инвестициите в промишленост и енергетика. Най-високият ръст в износа е при авточастите, фармацевтичните продукти", коментира министърът.

„Въпреки кризата България може и нашият потенциал не е само в това, което изкопаваме от земята", каза Трайков. Привлечените инвестиции във високотехнологични сфери обаче остават твърде малко. "Конкурентната среда е остра, защото пропуснахме да вземем средствата още в при влизането си в ЕС. Кризата пренареди световните икономики и България трябва да се позиционира правилно", каза Трайков.

"България трябва да се превърне във вход на китайските инвестиции в Европейския съюз", допълни министърът.

По отношение на проблемите с доставеното оборудване за един от реакторите на АЕЦ „Козлодуй”, което е установен при планов ремонт, енергийният министър заяви, че страната ни ще настоява за подобряване на качеството.

„За щастие ние на принципа „парен каша духа“ купихме тези чохли още след като установихме дефекта при ремонта есента на шести блок и въпреки че те пак дойдоха със закъснение, тези, които си бяхме купили, графикът няма да бъде нарушен. Но при положение че имате конструктивен елемент, който е възможно най-простото нещо – гордостта на руската индустрия – прости метални неща, които при живот, обявен от производителя от 30 години, се пукат на всеки три години, очевидно няма как да сме доволни от това състояние. Има само един доставчик на това оборудване. Очакваме, надяваме се, настояваме те да подобрят качеството“, каза Трайков.

Трайков бе категоричен, че основните заключения на консултанта по АЕЦ „Белене” могат да бъдат готови преди срока от 18 месеца, който той има по договор.

Какво каза министър-председателят Бойко Борисов по време на днешния форум може да прочетете тук.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...