Ще се отнема част от заплатата при укриване на конфликт на интереси

01.04.2009 | 16:45
по статията работи:
Парламентът прие окончателно промените в Закона за конфликт на интереси. 53 политици и висши служители не са обявили конфликт на интереси в срок
Ще се отнема част от заплатата при укриване на конфликт на интереси


На лицата, заемащи публични длъжности, ще се отнема само част от заплатата, ако укрият конфликт на интереси. Те ще останат без средствата, получени от действието, довело до конфликт на интереси. Това реши Народното събрание (НС) като прие окончателно тестове от промените в Закона за конфликт на интереси, предаде Дарик радио.

Татяна Дончева от левицата, която ръководи работната група по промените в закона, настоя възнаграждението да не се отнема, тъй като то се полага за свършената работа. По думите й предвидени били достатъчно санкции за нарушителите.

Комисията по държавна администрация подкрепи предложенито на НДСВ да остане сегашният по-строг текст за отнемане изцяло на заплатата за укрит конфликт на интереси. Одобрен беше компромисният текст на Четин Казак от ДПС.

Лицата, заемащи публични длъжности, ще трябва да декларират всички договори, по които са страна, а не само консултантските, както предлагаше работната група. Самата Дончева поиска залата да се съобрази с една от препоръките на генералния секретар на ЕК Катрин Дей по този закон.

Въпреки възражението на жълтите се прие постоянна комисия да прави проверката за подадените деклрации за конфликт на интереси. Сега съществува подкомисия за тази цел.

От 406 души на публична длъжност, които трябва да декларират конфликт на интереси пред парламентарната подкомисия, само 353 са го обявили в срока по действащия закон - 31 март, съобщи шефът на подкомисията Олимпи Кътев (НДСВ). Връзките си не са декларирали 48 депутати, от които 21 от БСП, 15 - от ДПС, Иван Колчаков от ОДС, 7 - от "Атака" и четирима независими. Сред неспазилите срока са двама партийни лидери - Ахмед Доган (ДПС) и Волен Сидеров ("Атака"), както и шефът на бюджетната комисия Румен Овчаров, зам.-шефовете на парламента Любен Корнезов (БСП) и Юнал Лютфи (ДПС), Татяна Дончева (БСП) и Христо Бисеров (ДПС) - членове на работната група по промените в закона. Декларации не са подали още конституционният съдия Владислав Славов, председателят на Комисията за регулиране на съобщения Веселин Божков, зам.-шефът на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн и членът на финансовия надзор Тенчо Тенев, чийто мандат изтече преди година, но парламентът го освобождава днес. Кътев посочи, че след консултация с юристи ще реши дали да изпрати данните във Върховния административен съд за налагане на санкции от 1000 до 3000 лева за неподаване на декларации в определения срок. С приетите днес изменения обаче парламентът реши да удължи този срок с още месец, но измененията все още не са влезли в сила, съобщи Дневник.bg.



Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...