Да бъде създадена работна група между български и руски експерти, които да обменят опит в областта на градоустройството и развитието на регионите, както и в техническите спецификации и норми в строителството. За това се договориха по време на първата си среща от 20 години насам министрите на регионалното развитие на България и Русия в Москва Лиляна Павлова и Игор Слюнаев.
Тази среща поставя началото на сътрудничество между двете институции. Страните изразиха желание да бъде изготвен план за съвместни действия, който да се подпише по време на българо-руската смесена комисия. Очаква се тя да се състои през пролетта на следващата година, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
По време на разговорите беше обсъдена възможността за създаване на условия български и руски фирми чрез консорциуми да работят съвместно в трети страни. Двамата министри обмениха информация за жилищната политика и обновяването на домовете.
В момента в Русия тече мащабна правителствена програма за подобряване на жилищния фонд. Министър Слюнаев посочи, че самият той живее в сграда, строена от българската фирма Главболгарстрой и качеството ѝ е много добро.
Павлова постави въпроса за сложната процедура по лицензирането на български фирми, за да бъдат допуснати до строителния пазар на Русия. Обсъдена беше и темата за достъпа до информация за предстоящите строителни търгове в Москва.
Да бъдат подновени преговорите за избягване на двойното данъчно облагане, настоя министър Павлова. Според нея регулирането на данъчната материя ще помогне на бизнеса на двете страни да бъде по-гъвкав при вземането на решения. Това е тема от компетенцията на финансовото министерство, но българската страна очаква позицията по въпроса на Русия, посочи Павлова.
Руският министър на регионалното развитие заяви, че за неговата страна представлява особен интерес развитието на градоустройството и урбанизацията на нови територии и поиска българските колеги да споделят опита си с тях. "България като член на ЕС въведе изключително високи стандарти, както по отношение на спецификациите и иновациите, така и по отношение на изискванията към строителството”, каза той.
В рамките на работното си посещение в Москва министър Павлова се срещна и със заместник-кмета на Москва по строителството Марат Хуснулин.
"Ние проявяваме интерес към опита ви в проектирането и изграждането на метрото. Вие сте въвели най-новите технологии в строителството на софийското метро и ние искаме да споделите вашия опит”, посочи Хуснулин. "Планът е Московският метрополитен да се разшири с още 150 км”, допълни той.
"За нас е важно български фирми да могат да участват като подизпълнители на обектите”, заяви от своя страна регионалният министър Лиляна Павлова.
"Българските фирми да създадат свой пул в Москва, за да можем да контактуваме с тях по отношение на предстоящите търгове за строителство на пътища и жилищни сгради”, препоръча на срещата с регионалния министър Лиляна Павлова заместник-председателят на правителството на Московска област Роман Филимонов. Населението на областта е 8 млн. души, посочи той.
Павлова пое ангажимент да информира Камарата на строителите в България за тази възможност за сътрудничество.