Юнкер иска държавите членки да обявяват публично как гласуват в Брюксел

15.02.2017 | 08:50
по статията работи: econ.bg
Юнкер иска при гласуванията, в които националните власти имат тежест, да няма опция "въздържал се" и позицията на всяко правителство да бъде публично обявена
Юнкер иска държавите членки да обявяват публично как гласуват в Брюксел
Снимка: БГНЕС

Председателят на еврокомисията Жан–Клод Юнкер започва радикална реформа с цел да спре практиката националните правителства да омаловажават ролята си във взимането на решения в Брюксел.

Юнкер иска при гласуванията, в които националните власти имат тежест, да няма опция "въздържал се" и позицията на всяко правителство да бъде публично обявена.

Сега това не е така - големи държави понякога отказват да заемат позиция по спорни въпроси и оставят Брюксел да плаща политическите последствия, сочи "Политико".

В техническо отношение реформите ще засегнат процес, известен като comitology - поправянето на европейските закони от редица различни комисии, председателствани от ЕК.

Юнкер иска системата, която включва въздържалите се държави при изчисляването на това дали има квалифицирано мнозинство, да бъде променена. Ако това се случи, комисията няма да е длъжна да взема финалното решение.

Според новите правила, ако не бъде постигнато споразумение между държавите членки, ще се проведе второ гласуване, а в краен случай всяка страна ще трябва да разкрие публично позицията си.

Източници на "Политико" твърдят, че ще е трудно промените да бъдат приети. Те трябва да бъдат одобрени както от националните правителства, така и от Европейския парламент.

Международни корпорации изразиха тревога, че подобни реформи ще накарат политиците да се влияят повече от общественото мнение по спорни въпроси като регулацията на пестицидите.

Природозащитни организации като "Грийнпийс" и "Приятели на Земята" посочиха, че има "дефицит на доверие" в научните аргументи и подобни спорове трябва да бъдат обсъждани демократично.

Недоволството на Юнкер от ситуацията не е нещо ново. В годишната си реч "За състоянието на съюза" през септември той заяви: "Не е правилно комисията да бъде принудена от парламента и съвета да взема решение, когато държавите членки не могат да решат сами. Ще променим тези правила, това не е демократично."

Със същите основания председателят на ЕК настоя националните и регионалните парламенти да гласуват търговското споразумение с Канада, известно като CETA. Той рискува провала му, след като депутатите от белгийската провинция Валония остро оспориха някои части от договора.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....