Европа да се развива на различни скорости - за това ще настоява председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той смята, че държавите-членки, които се развиват по-бързо, не трябва да пречат на останалите, които не вървят с техния темп. Идеята за Европа на няколко скорости бе лансирана наскоро от германския канцлер Ангела Меркел, която поиска да проведе дебат по нея на срещата на върха на ЕС в Рим на 25 март.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че Европейският съюз би трябвало да направи по-лесно някои държави членки да задълбочават своята интеграция в определени области, без цялата общност да следва примера им. Юнкер каза пред студенти от Католическия университет в Льовен, Белгия, че следващата седмица ЕК ще представи Бяла книга с предложения по политиката.
"Вече не е време, когато можем да си представяме всички да правят едно и също нещо заедно. Не би ли трябвало тези, които искат да се движат напред по-бързо, да могат да правят това, без да притесняват другите, като въведат по-структурирана рамка, отворена за всички? Ще настоявам за това в идните дни."
По думите на Юнкер отбраната е област, в която някои страни членки искат да напредват по-бързо в сътрудничеството, отколкото други. Според люксембургския политик ЕС ще се разшири, но не по-рано от 2020 г.
По негово мнение е невъзможно да се изгради Европа като континент без Русия.
След гласуването във Великобритания за напускане на ЕС някои правителства искат да задълбочат споделения суверенитет с надеждата на направят общността по-ефективна, а други смятат, че Брекзит и възходът на националистическите партии показва, че европейците не харесват идеята.
Идеята за Европа на няколко скорости бе лансирана наскоро от канцлера на Германия Ангела Меркел, която предложи да се проведе сериозен дебат по темата на срещата на върха на ЕС в Рим на 25 март. Но правителствата на по-малките държави от блока, предимно бившите комунистически, се опасяват, че тази идея ще раздели ЕС и ще попречи на техния стремеж да достигнат западноевропейските нива на просперитет. Някои се аргументират, че сегашните правила в ЕС вече позволяват "по-тясно сътрудничество".