Шопската салата, която ядем тази година, е по-евтина в сравнение със същия период на миналата година. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Христо Миленков по време на пресконференция за дейността на комисията през 2007 г.
Цените на доматите и краставиците днес са по-ниски в сравнение с началото на 2007 г. Тези зеленчуци са единствените в потребителската кошница, които слабо са поевтинели през 2007 г. В шопската салата имаме сирене със сравнително стабилизирана цена и рязко поскъпнало олио, но като цяло общата стойност на салата е по-ниска от миналогодишната, каза Миленков.
Неговият екип представи ценовите тенденции при основните храни през 2007 г.
За периода януари-декември 2007 г. най-много е поскъпнало олиото - със 78%, следвано от брашнотo, което е поскъпнало с 62%, и сиренето с 36%. През есенно-зимния период на годината, цената на която се е продавало сиренето, е била най-висока в сравнение с предходните 9 години. Що се отнася до кашкавала, то цените, достигнати през лятото на миналата година, са най-високите за цялата история, през която ДКСБТ следи пазара. От друга страна пикът на цената на брашното е бил през декември месец, когато цената му е достигнала нива, рекордни за последните няколко години.
През първата половина на годината са се запазили основните тенденции при движението на цените. В периода юли-август на пазара се е наблюдавала нетипична за сезона възходяща тенденция на кривата на цените, следвана от стабилизиране на цените през есенно-зимния сезон на нива, по-високи от предишните години.
Най-голямо увеличение на цената в периода декември 2006 г. - декември 2007 г. са отбелязали олиото - 79%, следвано от лимоните - 75%, и брашното- 56%. За този период единствените продукти, в цената на които е отбелязан спад, са оранжерийните доматите с 3% и оранжерийните краставици с 5%.
В периода юли-август най-голямо отново е било увеличението на цената на олиото - 54%, следвана от тази на портокалите с 44% и сиренето с 40%. За този период единствените стоки, които са отбелязвали спад в цените, са отново оранжерийните домати и краставици, чиято цена е спаднала съответно с 20 и 17%.
Миленков не се ангажира с прогноза за ръста на цените през 2008 г., като се обоснова с противоречивите процеси на световните стокови борси.
През изминалата година 75% от търговията на стоковите борси у нас е била с горива. Оборотът на Софийската стокова борса е бил 471,481 млн. лв., този на Пловдивската стокова борса е 24, 680 млн. лв., а този на Русенската стокова борса - 71, 467 млн. лв.
През 2007 г. Комисията е направила 450 проверки на тържищата в страната. Установени са 234 нарушения и са издадени 154 административно-наказателни преписки.
Най-голям процент от нарушенията, които са били установени през миналата година, са били свързани с неспазване на изискванията по отношение на безопасността, качеството и произхода на стоките на стоковото тържище - 42%, следвани от неводене на специален тържищен дневник - 28%, и неиздаване на касови фискални бонове и фактури. По отношение на последното нарушение, от комисията отчитат спад на извършването му с 2% в сравнение със същия период на миналата година.
По думите на Владимир Иванов, член на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, в България все още голям проблем представлява "гаражното производство", което съставлява 30% от хранителните стоките на пазара. Според Иванов в този случай става въпрос за храни, които в повечето случаи се консумират от деца, като близалки и сокове.
Двойно се е повишила събираемостта на глобите, налагани от Комисията, като в държавния бюджет през 2007 г. са влезли над 250 000 лева. За сравнение, събраните глоби през 2006 г. са били в размер на 120-130 хил. лв. Като основен фактор за повишаване на събираемостта Миленков посочи дейността на частните съдебни изпълнители.
Според председателя на комисията, както в България, така и по света, пазарната логика е насочена към сливане на тържищата. Миленков заяви, че не е нормално в малка страна като България да има три стокови борси, които да дават информация и прогнози за цени, които най-често са противоречиви.
Пълния текст на анализа на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата за движението на цените на едро на хранителните стоки, плодовете и зеленчуците през 2007 г. ще откриете в рубриката "Анализи" на Econ.bg на следния адрес: https://www.econ.bg/analysis/article134969.html .