Япония иска да се присъедини към Транс-тихоокеанското партньорство

15.03.2013 | 15:20
по статията работи: Елица Елефтерова
Споразумението е шанс за Япония да засили икономическия си растеж
Япония иска да се присъедини към Транс-тихоокеанското партньорство

Япония заяви, че иска да се присъедини към преговорите за Транс-тихоокеанското партньорство (Trans-Pacific Partnership - TPP) - споразумението за свободна търговия, за което в момента се водят преговори между 11 страни = Австралия, Бруней, Канада, Чили, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, САЩ, Сингапур и Виетнам. Споразумението е насочено към насърчаване на по-тесни връзки и стимулиране на търговията със стоки и услуги между страните-членки, съобщава “Би Би Си”.

В страната се наблюдава протестна вълна срещу пакта, поради опасения, че споразумението може да навреди на сектори като земеделието. Министър-председателят Шиндзо Абе заяви обаче, че държавата ще се присъедини към групата, която включва САЩ, поради ключовото значение на хода за съживяването на икономиката на Япония.

"Развиващите се страни в Азия една след друга преминават към отворен тип икономика. Ако Япония остане със затворен тип икономика, няма никакъв шанс да отбележи растеж", заяви Абе. "Това е последният ни шанс. Ако пропуснем тази възможност, Япония ще изостане", коментира той.

Какво представлява ТРР

Транс-тихоокеанското партньорство (ТТП) е едно от най-амбициозните споразумения за свободна търговия. Пактът е изграден като механизъм за отключване на бъдещия растеж на страните, участващи в него.

Критиците му го атакуват заради секретността на преговорите за сключване на споразумението. Въпреки критиките обаче, страните настояват за образуването му и са уверени, че още повече икономики ще искат да се присъединят към пакта през следващите години.

Партньорството е насочено към задълбочаване на икономическите връзки между участващите страни. С приемането му се очаква значително да намалеят тарифите между тези държави, както и да се разшири търговията със стоки и услуги.

Очаква се също така и увеличаване на инвестиционните потоци между страните и по-нататъшно засилване на икономическия им растеж. Страните-членки търсят път за насърчаване на по-тесни отношения на икономическите политики и регулаторните въпроси между отделните държави, участващи в пакта.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...