Японското правителство планира да влее в икономиката на страната парични стимули в размер на 50 млрд. долара, с които да поеме удара от двустепенното увеличаване на данъка върху продажбите, пише агенция „Ройтерс“.
Министър-председателят Шиндзо Абе смята да увеличи ставката с цел справяне с огромния правителствен дълг на страната. Увеличението ще бъде в размер на 3%. Въпреки многото противници на мярката, които смятат, че данъчните промени трябва да бъдат отложени за да продължи икономическото възстановяване, Абе е твърдо решен да реализира програмата си.
Увеличението на данъка е най-мащабната мярка, целяща намаляване на публичния дълг на страната, който е най-голямият в света.
Абе заяви, че трябва да бъде установен баланс между нуждата от увеличение на бюджета и топ приоритета на неговото правителство - преустановяването на продължаващата вече 15 години дефлация.
Една от възможностите е в икономиката на страната да бъдат вляти парични средства на стойност 4 трилиона йени (50 млрд. долара). По прогнози на правителството всеки един процент увеличение в данъка ще доведе до приходи в размер на 2,7 трилиона йени.
Главният секретар на кабинета Йошхиде Суга заяви, че Абе все още не е взел крайното решение относно данъка. Очаква се това да стане на 1 октомври, когато се проведе ключова среща на централната банка на страната. Суга допълни, че финансовият министър Таро Асо и икономическият министър Акира Амари ще вземат крайното решение относно стойността на паричните средства, които правителството да отпусне.
Асо е един от най-големите привърженици на увеличението на данъка и основната му цел е да намали обема на разходите. Амари пък смята, че трябва да бъдат отпуснати повече от 2 трилиона йени, за да се избегне повтаряне на икономическата криза.
Възможните начини да бъдат отпуснати паричните средства са няколко. Една от тях е да бъдат подпомогнати хора с по-ниски доходи при закупуване на жилище или намаляване на данъците на компании, които увеличават капиталовите разходи.
Министър-председателят обаче подхожда предпазливо към реформите, тъй като много експерти обвиняват именно увеличаването на данъка върху продажбите през 1997 г. за започналата тогава икономическа рецесия.
С положителните данни за БВП през второто тримесечие на годината, както и очакването за засилване на икономическия растеж след новината, че Токио ще е домакин на летните олимпийски игри през 2020 г. забавянето на данъчната реформа вече не е обосновано.
Политическите лидери в страната се разбраха още през миналата година да направят данъка върху продажбите 10%. Предвижда се това да стане на два етапа до октомври 2015 г. Законът в страната обаче принуждава правителството да гарантира, че икономиката е достатъчно стабилна за да поеме удара от новия размер на данъчната ставка.