Японското правителство е приело днес решение за национализиране на островите Сенкаку, които Китай счита за свои незаконно окупирани територии. Те ще бъдат закупени от частните им собственици, които са граждани на Япония, а цената им възлиза на 2 милиарда и 50 милиона йени, или близо 26 милиона долара. За това съобщава БТА, цитирайки ИТАР-ТАСС.
По-рано китайският президент Ху Дзинтао предупреди японския премиер Йошихико Нода да не „взема грешни решения“ относно отколешния териториален диспут за островите Сенкаку. Двамата проведоха кратък разговор по време на срещата на високо равнище на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АПЕК) във Владивосток.
Въпреки липсата на договорка за такава дискусия между държавните глави, напрегнатата обстановка около островите наложи подобни мерки. Преди няколко дни Нода изяви желание за разгръщане на стратегически взаимоотношения, които да доведат до облаги и за Китай, и за Япония. Премиерът уточни, че смята да се отнесе към текущите проблеми между двете държави „гъвкаво и обективно“, по информация на агенция JiJi.
Дзинтао е определил островната криза като „критична ситуация". Това става ясно от информацията на агенция "Ройтерс", която се позовава на китайската държавна телевизия CCTV.
Сенкаку са собственост на японска фамилия и се управляват от японска страна. Това, което разгневява китайците, е планът на правителството на Япония да закупи островите. Дзинтао опонира стабилно на тази идея поради стратегическото значение на островите – те са със значим потенциал на стабилни газови находища. Осъществяването на тази идея ще доведе до допълнителна ескалация по темата.
„Незаканно и забранено е Япония да закупи островите по какъвто и да е начин. Китай стриктно се обявява против такъв ход“, изтъква президентът на Китай.
Отношенията между двете нации са обтегнати от немалко време. Последният епизод от конфликта дойде миналия месец, когато японците задържаха група китайски активист, приземили се на Сенкаку. Това провокира вълна от анти-японски протести в няколко китайска града и допълнително напрежение между двете страни.
Интересното е, че макар и да има такъв силен конфликт между държавите, икономическият поток между тях е стабилен и дори изживява своя бум. И Япония, и Китай гледат да заемат по-умерена позиция относно кризата „Сенкаку“, за да не се стигне до крайно радикализиране.