"Брикел" строи инсталация без задължителната екооценка

02.05.2011 | 09:36
по статията работи:
Предстои извеждането от експлоатация на последните 2 от общо 6-те котела на ТЕЦ-а
"Брикел" строи инсталация без задължителната екооценка

Сероочистващата инсталация на ТЕЦ „Брикел", собственост на бизнесмена Христо Ковачки, се изгражда без задължителната оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС), съобщиха източници на в. „Класа". Строежът на съоръжението идва от решение на екоминистъра Нона Караджова от 11 март 2011 г.

Според записаното в глава „Околна среда" в предприсъединителния договор на България за членство в ЕС централата трябва да бъде спряна след изтичането на 20 000 часа работа от 2008 г. насам, т.е. в средата на 2010 г. След извеждането й от експлоатация може да бъде пусната само като нова централа. „Изискванията за нови централи са много по-строги. А според Приложение 1 на Закона за опазване на околната среда централа над 50 MW задължително подлежи на ОВОС", уточниха експертите. Решението на екоминистър Нона Караджова от 11 март 2011 г. обаче е, че няма нужда от ОВОС.

Предвижда се постоянно да работят 3 енергийни котела с обща мощност 510 MВт. Според МОСВ предложението няма да окаже значително въздействие върху природните местообитания и видовете. По време на строителството ще се изпускат серни оксиди, прах, азотни оксиди, но се очаква концентрацията на тези замърсители да бъде незначителна.

Само година по-рано Министерството на околната среда прекрати процедурата по преценка необходимостта от ОВОС с мотива, че информацията за нея от извършване на оценката е непълна и не са описани потенциалните въздействия върху околната среда. В крайния вариант на внесената документация данните, които са били предоставени за изпусканите емисии (серен диоксид, азотни оксиди и прах), отново не са отговаряли на указанията.

Едно от изискванията на МОСВ тогава е да се оцени и кумулативният ефект на четирите ТЕЦ-а в енергийния комплекс ТЕЦ „Марица-изток" и на ТЕЦ „Марица 3", но това също не е направено. В решението дори е записано, че изграждането на сероочистката не дава възможност за експлоатация на блоковете, докато не се изпълнят изискванията за нова голяма горивна инсталация. Според тях обаче, ако централата надвишава 50 Мвт, тя задължително трябва да има ОВОС и да кандидатства за ново комплексно разрешително.

Екоминистър Нона Караджова не бе открита за коментар. Сероочистващата инсталация не подлежи на ОВОС. Що се отнася до инвестиционното предложение, то ще бъде оценено с издаването на ново комплексно разрешително, коментира за заместник-министърът Евдокия Манева. До издаването на документа сероочистката не би трябвало да работи, обясни тя.

Дружеството е подало заявление за комплексно разрешително още през март, очаква се то да бъде публикувано до дни, съобщиха от Регионалната инспекция за опазване на околната среда (РИОСВ)-Стара Загора.

Спиране или поредна отсрочка

Днес предстои извеждането от експлоатация на последните 2 от общо 6-те котела на ТЕЦ-а, съобщиха от РИОСВ в Стара Загора. Според запознати с технологията това може да отнеме около месец.

В нарушение на европейските изисквания страната вече даде отсрочка на „Брикел" през ноември, като му позволи да работи до края на отоплителния сезон. Междувременно дружеството започна да изгражда сероочистваща инсталация. Георги Златев, заместник изпълнителен директор на ТЕЦ „Брикел", твърди, че тя работи още от зимата.

Ако централата първо се изведе, както е изискването според комплексното разрешително, то тя трябва да изготви и представи подробен план за почистване от площадката на всички материали, горива, складови помещения, терени. Затова трябва да има осигурено финансиране. Нито план, нито финансиране досега са представени, а това вече е неспазване на комплексното разрешително. За него се налагат санкции от 100 000 лева, съобщиха още от РИОСВ-Стара Загора. Собственикът има интерес инсталацията да не бъде спряна, докато се изгради сероочистката, защото ще икономиса средства за разчистване на площадката, а и ще има добрия аргумент, че сероочистващата инсталация ще подобри качеството на въздуха, ще бъде утвърдено ново комплексно разрешително, твърдят запознати.

В решението за ОВОС няма оценка на емисиите на вредни газове, които ще се изпускат, не е оценен и кумулативният ефект от останалите централи в района. Разглежда се само ефектът, който ще се постигне със сероочистващата инсталация, а не от „новите" стари мощности като цяло, коментираха за „Класа" експерти.
Централата би могла да работи, ако е ясно, че тя използва модерни мощности, които не замърсяват. И в двете оценки обаче е записано, че не е доказано използването на най-добри налични техники и липсата на въздействия.

Според експерти това решение на екоминистерството дава пореден шанс на „Брикел". „Сега ще затворим централата и щом тя отговори на изискванията и не замърсява околната среда няма проблем инсталацията да заработи отново", коментираха от екоминистерството.

„Надяваме се на политическо решение да останем да работим, докато ни бъде издадено комплексно разрешително макар и с понижен товар", посочи за „Класа" Георги Златев, заместник изпълнителен директор на „Брикел". Това време ще използваме да надстроим изградената от нас инсталация. Ние я тествахме, тя покрива нормите, твърди Златев. „Доколко е ефективна, все още не можем да кажем, не са правени измервания, защото тя още официално не работи, няма и протокол от държавната приемателна комисия", уточниха от РИОСВ.

В момента централата работи незаконно, тъй като трябваше да бъде затворена още в края на миналото лято, когато изтече и срокът на комплексното разрешително. За това нарушение ЕК може да наложи глоба от 50 000 евро за всеки ден просрочие. По нашия закон санкцията ще е еднократна от 100 000 лева.

Все още липсва друг вариант за отопление на града

Освен спирането на дружеството, държавата има и други ангажименти, а те са запазване на брикетопроизводството и осигуряване топлоснабдяването на град Гълъбово, обясни Златев. Той припомни, че с правителствено решение от ноември миналата година отговорността за намиране на друг вариант за отопление на града е прехвърлен на кмета на общината, но беше предвидено да се отпуснат и средства за целта. Това все още не е станало. Планирано е изграждането на котел на мястото на централата, в който да се инвестират 15 млн. лева. Това обаче също ще изисква ОВОС, оценка за съвместимост с „Натура 2000", комплексно разрешително, което е трябвало да започне преди 2-3 години, да се проектира, достави, построи, смятат експерти.

Синдикатите настояват централата да работи

ТЕЦ „Брикел" трябва да продължи да работи, настояват синдикатите. В петък те имаха среща с премиера Бойко Борисов, една от темите беше за възможностите централата да продължи да работи, съобщи за „Класа" Константин Тренчев, президент на КТ „Подкрепа" .

Сероочистващата инсталация отговаря на всички изисквания и с нея вредните емисии ще бъдат много под нормите за замърсяване, твърди Тренчев. Нека да се направят замервания в присъствието на обществена комисия, което ще докаже, че тя върши работа. Инсталацията е дело на български учени от БАН, допълни той. Освен това процедурата за издаване на комплексно разрешително трябва да се скъси максимално, тъй като 2000 души работят в „Брикел", аргументира се Тренчев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...