"Булгаргаз" иска по-скъп природен газ с 10,78%

11.09.2007 | 16:35
по статията работи: econ.bg
Според газовото дружество поскъпването се налага поради ръста на цените на петролните продукти на международните пазари. Председателят на ДКЕВР съобщи, че не се очаква поскъпване на парното през новия отоплителен сезон.
"Булгаргаз" иска по-скъп природен газ с 10,78%

"Булгаргаз" ЕАД предлага на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) цената на природния газ да е 353,98 лв. за 1000 куб. м без ДДС за четвъртото тримесечие на 2007 г., съобщиха от компанията.

Увеличението от 34,46 лв. (10,78%) за 1000 куб. м се налага основно поради продължаващия за пети пореден месец ръст на цените на петролните продукти на международните пазари, което от своя страна води до увеличение на цената на природния газ в цяла Европа, обясняват от компанията.

Дори увеличението да бъде прието, цената на природния газ на българския пазар за последното тримесечие на 2007 г. ще  бъде с около 160 лв. за 1000 куб. м по-ниска от средните за Европейския съюз, посочват от "Булгаргаз".

В съответствие с Наредбата за регулиране на цените на природния газ, "Булгаргаз" ЕАД на всеки три месеца изготвя разчети за цената на газа, които представя в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за утвърждаване.  

Междувременно стана ясно, че цената на природния газ, по която "Газпром" доставя на клиентите си в чужбина, може да бъде повишена с 10% до края на годината. Това съобщи "Интерфакс", цитирана от Дарик радио. Причината е поскъпването на нефтопродуктите в Европа.

За последните два месеца цената на мазута, който определя и продажната цена на газа, силно се повиши и от 346 долара за тон през юли, през август цената достигна 360 долара. През септември мазутът леко поевтиня до 353 долара за тон. Ако котировките се задържат на тези нива до края на годината, то "Газпром" ще продава природния газ с 10% по-скъпо на ниво от 293 долара за 1000 куб. м, а ако пазарът на петролни продукти се задържи на тези нива и през януари и февруари, то цената на природния газ през първото тримесечие на следващата година ще се повиши до 312 долара за 1000 куб.м.

Председателят на ДКЕВР Константин Шушулов обеща, че комисията му ще направи всичко възможно поскъпването на природния газ у нас да е минимално.

Той добави, че не се очаква поскъпване на парното през новия отоплителен сезон, който приключва през април следващата година. Той посочи, че дори и да има поскъпване на природния газ от октомври, това не би трябвало да доведе до поскъпване на електроенергията, предаде БНР.

Освен това, според Шушулов, повечето топлофикационни дружества нямат основание да искат поскъпване на парното, тъй като не са направили всички необходими инвестиции.

Държавната комисия е притеснена от многото жалби срещу изравнителните сметки за парното. Нейни експерти участват в работна група към омбудсмана, която извършва проверка по сигнали на потребителите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...