Руският газов концерн "Газпром" се отказва от строителството на сухопътна част на газопровода "Южен поток" до Австрия, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на статия в корпоративното списание на компанията. Статията посочва, че крайната точка на маршрута ще бъде град Тарвизио в Северна Италия.
Официалното издание на "Газпром" съобщава, че строителството на "Южен поток" ще започне от черноморското крайбрежие на Краснодарски край в района на град Анапа, предаде БТА.
Първата доставка на газ по проекта "Южен поток" ще бъде осъществена през първото тримесечие на 2016 г., става ясно още от съобщението. А първият участък от газопровода ще бъде пуснат до края на 2015 г. До 2019 г. се очаква да бъде завършено строителството на целия газопровод, който ще позволи тръбата да функционира с пълния си капацитет - 63 млрд. куб.м.
Участниците от подводната част от проекта, който ще свързва руския и българския морски бряг, са "Газпром", британско-френската EDF, италианската ENI и германската Wintershall, които планират да започнат изграждането на подводния участък тази година.
Маршрутът ще премине през акваторията на Черно море, през изключителната икономическа зона на Турция и ще излезе на българското крайбрежие в района на Варна.
"Газпром" не изключва възможността да се разшири сухопътната част чрез включването на Македония, съобщава електронното издание на вестник "24 часа". "Южен поток" трябва да минава през България, като се предвиждат разклонения през Сърбия и Унгария към Словения и Австрия и през Гърция към Италия.
Припомняме ви, преди два дни стана ясно, че руският президент Владимир Путин и българският премиер Бойко Борисов са провели телефонен разговор, в който са обсъдили изграждането на българския участък от газопровода "Южен поток". Двамата са засегнали търговско-икономическото сътрудничество и задълбочаването на сътрудничеството в енергийния сектор. "По-конкретно беше обсъдена реализацията на важния за двете държави проект – строителството на българската отсечка от газопровода "Южен поток", беше посочено в съобщение на Кремъл.
Няколко дни преди разговора пък министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев даде да се разбере, че отстъпката от над 11% за цената на природния газ от Русия е обвързана с ускоряването на проекта за газопровода "Южен поток".