Компанията „Девня цимент“ стана инвеститор на 2014 година. Церемонията за връчването на наградите на Българската агенция за инвестиции (БАИ) се проведе в сряда вечерта в столицата. Традиционно агенцията отличава компании, постигнали значими стъпки в развитието си чрез устойчиви и ефективни инвестиции. Наградите бяха раздадени в 10 различни категории.
„Девня цимент“ е завършила проекта си за реконструкция и модернизация на инсталация за производство на клинкер и цимент. Проектът е на стойност 325 млн. лева, като при реализацията му са разкрити над 3000 работни места. Технологичната инсталация е със затворен цикъл, не произвежда отпадъци и е една от най-големите еднократни индустриални инвестиции в България за последните 25 години.
В категория "Успешен стартъп" победител е "СиЕнСи Текстайлс" ООД.
В категория "Инвестиция в иновативен бизнес" статуетка получи "Теклас-България" АД.
"Булфарма" ООД бе отличен в категория "Инвестиция в разширяване на пазарен дял".
Наградата в категория "Инвестиция в опазване на околната среда" бе за "Аурубис България" АД.
В категория "Инвестиция в разширяване на бизнеса" отличен бе "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас" АД.
В категория "Инвестиция в сливане, придобиване" награда получи придобиването на "Телерик", който вече е част от "Прогрес".
"Язаки България" ЕООД получи награда в категория "Инвестиция в човешки капитал", докато в категория "Инвестиция на зелено" победител бе "Берг Хела" АД.
Над 80 са били номинациите за награждаване на фирми, свързани с всички дялове на българската икономика. Всеки от победителите получи бронзови статуетки "Златен бик" и почетен плакет.
„Всеки инвеститор е важен, защото е част от пътя за модернизиране и позициониране на България като добро място за правене на бизнес в региона“, подчерта държавният глава Росен Плевнелиев, който връчи наградата на дружеството първенец.
Сред мерките за подобряване на инвестиционната среда у нас, които президентът открои, са изграждането на бързи влакови връзки, магистрали, пречиствателни станции, интегрирани транспортни проекти в големите градове, 27 нови индустриални зони, първите иновационни екосистеми, както и редица държавни и европейски програми за насърчаване на инвеститорите.
По думите му българските политици си дават сметка, че инвеститорите и предприемачите са тези, които създават работни места, плащат данъци, поемат рискове и създават перспектива в регионите.