"Българското правителство показва, че смята да преразгледа някои от намеренията си в бюджетната политика и това увеличава шансовете за постигане на споразумение с Международния валутен фонд (МВФ) до края на тази година." Това се твърди в доклад на "Дойчебанк" за България, цитиран от в."Дневник". Експертите на банката поддържат тезата, че разумната фискална политика и продължаването на набелязаните от предишното правителство икономически приоритети е правилният път за споразумение с фонда.
"Отказът от някои предизборни обещания, като намеренията за едновременно понижаване на данъците и увеличаване на социалните плащания, ще бъде съпроводен с висока вътрешнополитическа цена поне в краткосрочен план. Засилващата се ангажираност към финансовата дисциплина обаче изглежда оправдана на фона на несигурната външна обстановка. Нещо повече, при осигуряване на споразумение с МВФ една такава политика би се отплатила и с по-висок приток на преки чуждестранни инвестиции, което ще се окаже благоприятно за икономическия растеж и заетостта" пише в доклада на "Дойчебанк".
Според финансовата институция икономическите перспективи за България остават добри. "Страната е в сравнително добра ситуация и изглежда способна да устои на очакваното забавяне на растежа в ЕС, който е нейният най-голям външнотърговски партньор. Нашата прогноза е за стопански растеж от 4.5% през тази година и 4.2% за следващата" пише в доклада.
България ще има недостиг на финансови средства (при предположение, че страната получи подкрепа от МВФ и Световната банка, и при очакваните постъпления от предприсъединителните фондове на ЕС) от 350 милиона долара през 2002 г. и от 300 милиона долара през 2003 г., прогнозира инвестиционната банка. Според нея тези нужди ще бъдат покрити "без сериозни трудности" от натрупания фискален резерв и от заемане от капиталовите пазари.
/Новините сe предоставят от BEF News Desk/