Европейските депутати настояват, че ЕС трябва да затегне правилата за безопасност при петролни проучвания, както и компенсациите при злополуки като тази в Мексиканския залив. В резолюцията на ЕП по въпроса, която беше приета днес, в крайна сметка не се призовава за мораториум върху всички нови петролни сондажи в открито море.
Незаконодателната резолюция на ЕП беше приета с 601 гласа "за", 23 "против" и 13 "въздържали се". Председателят на парламентарната комисия по околна среда Джо Лейнен (С&Д, Германия) подчерта, че "Парламентът е отправил ясен призив към Комисията да предприеме стъпки към премахването на недостатъците в стандартите за безопасност и отговорност".
Призивът за мораториум върху нови сондажи в открито море не беше приет
Тъй като леснодостъпните петролни залежи са все по-редки, в последните години се наблюдава нарастване на потенциално опасни сондажи в по-дълбоки и отдалечени части на морето, които носят все по-голям риск за околната среда. Докато парламентарната комисия по околна среда препоръча мораториум върху всички нови петролни сондажи в открито море, мнозинството от депутатите в пленарната зала (323 гласа "против" срещу 285 "за") сметна тази мярка за твърде крайна и я отхвърли, става ясно от информацията на пресцентъра на ЕП.
Отговорност и компенсации
В момента Европейската комисия преразглежда законодателството на ЕС относно екологичната безопасност и отговорност. Депутатите настояват в този контекст директивата за екологичната отговорност (съгласно която замърсителите плащат за нанесените щети) да включва в своя обхват и щетите, нанесени на морските води.
Петролно разливане в европейските води би било с катастрофални последици не само за околната среда, но също и за риболова и туризма. Поради това депутатите искат от Комисията да разгледа евентуалните предимства от въвеждането на задължително за целия ЕС застраховане или създаване на специален Европейски фонд за подобни случаи.
Следващи стъпки
Съветът на министрите на ЕС по енергийните въпроси се очаква да разгледа проблема за безопасността на петролните проучвания на следващата си среща в Люксембург на 15 октомври.