"Енергия МК" купи ТЕЦ "Бобов дол" за 100 млн. лева

01.09.2008 | 11:24
по статията работи: Апостол Апостолов
Христо Ковачки: "Към централата има възможност да се изградят още два енергийни блока по 200 мегавата"
"Енергия МК" купи ТЕЦ "Бобов дол" за 100 млн. лева

Договорът за приватизация на 100 % от ТЕЦ "Бобов дол" беше подписан в Агенцията за приватизация. Новият собственик консорциум "Енергия МК" ще плати 100 000 000 лева и ще инвестира 68 454 050 лева. Така общият размер на сделката става 168 454 050 лева.

"Успяхме да постигнем един добър финансов ефект от сделката, обяви Тодор Николов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация, цитиран от агенция "Фокус". По думите на Николов самият приватизационен договор има множество изисквания относно инвестициите и запазване на предмета на дейност на ТЕЦ-а.

Ще бъдат постигнати и сериозни социални ефекти, като например ще се запази фонд "Работна заплата", ще бъде постигнат баланс между интересите на работещите и на консорциума, каза още Николов.

Един от представителите на консорциума Христо Ковачки заяви, че тази сделка засяга един цял отрасъл, защото централата е структуроопределяща за цяла Западна България. Ковачки благодари на правителството и на Агенцията за приватизация за приключването на сделката. Той обеща да се направят инвестиции в нови енергийни блокове и в подобряване на енергийните изисквания на ТЕЦ-а.

Още два енергийни блока по 200 мегавата могат да се изградят към ТЕЦ-а. Около Бобов дол и Радомир има сигурно 500 млн.– 600 млн. тона въглища. Това е съизмеримо с „Мини Марица Изток”. Там се планира да има около 3 000 мегавата инсталирана мощност. На територията на „Бобов дол” има 600 мегавата. Това означава, че трябва да се оптимизира работата на мините, заяви Христо Ковачки и допълни, че вече има изградена инфраструктура. Той коментира още, че вероятната стойност на киловат от новите блокове би била около 500-650 евро. Със сигурност обаче няма да достигне 1 000 евро.

В момента се водят преговори с еврокомисаря по екология, с министрите на икономиката и на екологията по отношение на пускането на друг блок. "Аз лично съм оптимист, защото смятам, че българската държава се нуждае от нови енергийни мощности", обяви Ковачки. Предвидени са и различни неустойки. Най-голямата от тях може да бъде до 20 % от покупната цена.

Христо Ковачки подчерта, че трябва да бъдат изградени сероочистващи инсталации. Според него е много кратък срокът за привеждане на цялата ни енергетиката в съответствие с изискванията на евросъюза. Ако не се търсят начини за отлагане на тези срокове, цената на електроенергията ще се повишава. Цената, която се гони, е 150 лева на мегават. Ако се постигнат всички екоизисквания в срок, това означава 40-50 % увеличаване на цената на енергията. Около 60 % от електроенергията в България се добива от въглищни централи. Ковачки допълни, че около 70 % от разходите на топлофикационните дружества са за природен газ.

Информацията е актуализирана към 12:14 часа

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....