"Епъл" пусна новия си "Тигър"

10.05.2005 | 18:05
по статията работи: econ.bg
Операционните системи на компанията по традиция носят имена на хищници

 

"Епъл" е доказал, че си пада по големи котки. Операционните системи на компанията по традиция носят имена на хищници - чита, пума, ягуар, пантера. Сега идва ред на тигъра, или поне такова е галеното име на поредната версия на софтуер за "Макинтош" - Mac OS X 10.4. "Тигърът", базиран върху Unix, се появи на пазара в самия края на април и тепърва ще трябва да се се налага. Предварително обаче е ясно, че той едва ли ще съумее да отхапе сериозен дял от "баницата" на "Майкрософт". Все пак вариантите на "Уиндоус" на гиганта на Бил Гейтс владеят 94 процента от компютрите по света, а за съперниците им остават само трохи. "Епъл" обаче, който предлага ежегоден ъпгрейд, достигащ често и до на практика нова операционна система, е в състояние да подлага на натиск "Майкрософт", като му поставя нови задачи за разрешаване. Все пак не бива да се забравя, че през 2006 година се очаква появата на новия вариант на "Уиндоус", наречен "Лонгхорн" (Longhorn).

Всъщност за каузата на "Макинтош" играе не толкова неговият нов софтуер, колкото проблемите на "Уиндоус", посочва в. "Ню Йорк таймс". Докато най-разпространената операционна система продължава да бъде подлагана на все по-масирани ефективна атаки от вируси, шпионски софтуер и пробиви в сигурността, все повече хора се замислят дали да не пробват лишени от вируси и шпиони алтернативи, като "Мак"

например. Известно неудобство създават ежегодните ъпгрейди, които "Епъл" пуска и които струват пари, но пък верните последователи на системата са приели този модел на работа. Какво ще им предложи в този случай новият "Тигър"?

Според уебсайта на компанията системата има над 200 нови характеристики. Едва ли повечето от тях са в състояние да приковат вниманието на потребителите, но някои определено си струват. Най-стойностен е може би Spotlight, който е като Google в домашния компютър. При написване на дума или част от дума в меню бара се появява старателно подреден списък. В него са изредени всички файлове, папки, програми, електронни съобщения, адреси, снимки, документи в PDF или дори шрифтове, съдържащи търсеното нещо. Това не е просто бърза команда Find. Това е толкова дълбоко и добре подредено проучване, което е в състояние да убие наложилата се традиция файловете да бъдат редени в папки. Защо да го правим, след като можем да открием дадена дума с няколко натискания на клавишите? Все пак известен минус на Spotlight е това, че не търси сред "складираните" интернет страници, които сте гледали. "Епъл" обяснява пропуска с идеята, че Spotlightе само десктоп, а не уебтърсачка.

Втората ценна придобивка на "Тигър"-а се нарича Dashboard. Това е своеобразно съзвездие от минипрограми, които вкупом се появяват или изчезват при докосване на определен клавиш. Те включват борсови индекси в реално време, прогноза за времето, информация за полети, калкулатор, речник, жълти страници, конвертор и други подобни улеснения.

Системата е отворена и може да бъде ъпгрейдвана и обогатявана. Все пак това не е уникална черта на "Тигър"-а. Подобни неща могат да се намерят и в старите версии на операционни системи за "Макинтош", макар и в далеч по-прост вид, както и в шеъруер програмата за "Уиндоус" - "Конфабулатор" (Konfabulator).

Сигурността е може би една от най-силните черти на новата операционна система. "Епъл" обаче избягва да използва това качество в рекламната и маркетинговата си стратегия може би, за да не предизвиква хакерите да доказват обратното, коментира "Ню Йорк таймс". Иначе "Тигър"-ът е една от най-непробиваемите "Мак" системи натъпкана с нови защитни средства срещу "тъмната страна". На екрана се появяват съобщения при свалянето на всеки файл, който теоретично може да съдържа вирус. Вграденият във файъруола режим "стелт", прави "Мак"-а практически невидим за отразените сигнали на хищниците, търсещи в интернет нови жертви.

Внимание заслужава и вграденият iChat AV, който позволява свободни аудио- и видеоразговори в интернет. В един разговор могат да се включат до 10 души, а ако един от участниците притежава G5 Macintosh, четирима, ползващи "Тигър"-а могат да участват във видеочат. Браузърът "Сафари" пък е пряко свързан с новините чрез Really Simple Syndication (RSS), а вграденият режим на "лично сърфиране" не оставя следи от делата ви онлайн.

"Епъл" пуска Mac OS X 10.4 в няколко ценови категории. Безплатен с нов компютър "Макинтош", 248 долара за единичен потребител, или 388 долара за семеен пакет за петима души. Mac OS X Server 10.4 пък струва 948 долара за 10 клиенти или 1888 долара за неограничен брой потребители. Освен при представителите на "Епъл" вариантите могат да бъдат поръчани и онлайн на адрес www.apple.com.sg/store.

"Mайкрософт" пуска "Лонгхорн" след година

"Майкрософт" ще пусне официално на пазара новата си операционна система "Лонгхорн" (Longhorn) след около година, твърди анализаторът Пол Тарот, работил преди време за компанията, а сега управляващ сайт, който осветлява дейността на корпорацията. Според неговите данни първата бета версия на "Лонгхорн" - на 25 май 2005 г., втората - на 12 октомври 2005 г., през февруари и април следва две версии за клиентска оценка, а през лятото или най-късно през есента "Лонгхорн" ще бъде пуснат в масова продажба.

"Майкрософт" препоръчва следните параметри за десктоп конфигурациите: процесор Intel Pentium 4 с честота 3GHz и поддръжка на HyperThreading, или Intel Xeon с честота 3GHz и 2 MB L2 кеш, или AMD Athlon 64, Sempron, или Opteron 100, 200, 800 - едно- или двуядрени версии. RAM - 512 МB и повече. Същевременно корпорацията обяви, че има намерение да включи в операционната система и шпионски софтуер./Dnevnik Online

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...