"Живот в преход" – повечето хора са доволни от новите условия

21.11.2007 | 14:16
по статията работи: econ.bg
ЕБВР изнесе традиционния си доклад Transition Report по време на 10-я икономически форум на ЦЕИ в София. "Тази година искахме да видим как хората възприемат прехода и реформите", заяви Фабрицио Коричели от ЕБВР
"Живот в преход" – повечето хора са доволни от новите условия


Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) изнесе традиционния си доклад за развитието на икономиките в преход Transition Report по време на Десетия икономически форум на високо равнище на Централноевропейската инициатива. Тази година документът се различава от предишните, обяви Фабрицио Коричели, директор на отдела за Изучаване на политиките към ЕБВР. „Тази година ние искахме да видим как хората възприемат прехода и процесите на реформи”.

През 2007 година ЕБВР очаква силен ръст на икономическото развитие за страните в размер на около 7%. Същевременно обаче се наблюдава спад на реформите - хората от тези страни вече се умориха от промени, обясни Коричели.

Заплахата за страните в преход идват от няколко посоки. На първо място това е кризата на финансовите пазари, която се наблюдава вече в световен мащаб. „Повечето анализатори първоначално не оцениха риска като висок”, коментира Коричели. Все още не е ясно как точно сътресенията ще се отразят на икономиките в преход, но е ясно, че ще бъдат по-продължителни от очакваното и ще засегнат главно страните, които се нуждаят от външно финансиране.

На някои пазари в региона има пълно затваряне и вече е много трудно да се намерят заемни средства. „Това се наблюдава с пълна сила в Казахстан”. Прогнозите на ЕБВР обаче са, че тези сътресения няма да засегнат сериозно макроикономическата стабилност на страните, въпреки че са заплаха за финансовия сектор и пазари.

Инфлацията е една от сериозните заплахи за развитието на страните, посочи още Фабрицио Коричели. Цените се покачват не само в региона – това се наблюдава и в глобален мащаб. Инфлацията е резултат най-вече на рекордно високата цена на петрола и повишените цени на храните.

През последната година се наблюдава и спад на темпа на реформите – в Западните Балкани и Монголия например промените продължават. В други страни обаче липсва желание за реформи. България и Румъния са сред страните, които имат добри постижения в тази област. Двете изпреварват страните, които все още не са се присъединили към ЕС, както и бившите съветски републики.

От ЕБВР разглеждат реформите в три фази – „малка приватизация”, с която започват процесите на освобождаване на пазарите. Следва т.нар. „голяма приватизация" – освобождаването на важни икономически отрасли като банковия сектор, например. В тази фаза се задълбочава промяната.

Третата фаза на реформите в най голяма степен  зависи от волята на правителствата на страните – става въпрос за либерализацията на чувствителните сектори – енергетика, телекомуникации и други. В страните от ЦЕИ се наблюдават добри постижения по първите две фази. За съжаление реформите в третата фаза изостават.

Докладът на ЕБВР тази година се основава на социологическото проучване „Живот в преход”, осъществено с подкрепата на Световната банка. Това проучване имаше за цел да разбере как преходът се отразява на нагласите на хората, обясни Фабрицио Корели. Интервюирани са 39 хил. домакинства. Анкетата е обхващала въпроси, свързани с политическите нагласи, икономическите и социални ценности и отношението към корупцията.

Като цяло хората от страните в преход са по-доволни от сегашните си условия. Нараства подкрепата за демокрацията и свободното развитие на страните.

Хората обаче искат повече инвестиции от страна на правителството в образованието и здравеопазването. „Те не се интересуват толкова  от проблемите на  околната среда – хората искат програми за образованието и здравето”, заяви Коричели. Услугите в тези сектори са относително скъпи, а съществуват и корупционни практики, обясни още той.

Що се отнася до България – страната е стабилна и динамично развиваща се икономика, подчерта зам.министърът на финансите Димитър Ивановски. От 2004 година темпът на развитие е над 6 на сто. В бюджета за 2008 година е заложен ръст на БВП от 6,4%, а очакванията са до 2010 година увеличението да достигне до 6,9 на сто. Реалният ръст е два пъти по-висок от средното за ЕС.

В резултат на добрата фискална политика имаме и положително бюджетно салдо. В изпълнение на целите по Лисабонската стратегия ще се модернизират и бюджетните разходи – повишават се средствата за публичните отрасли, подчерта още зам.-министър Ивановски.  

Над 90% от  банковия сектор е приватизиран. Постигната е и добра макроикономическа стабилност.

Реформите у нас продължават, увери още Димитър Ивановски. Работим за облекчаване на бизнеса – при режима за регистриране на фирми, както и за въвеждането на услугата „едно гише” в администрацията.

Опасностите за развитието на новите членове в ЕС се крият във високата инфлация и липсата на адекватна фискална политика, заяви Кристоф Розенбърг, представител на МВФ. Инфлацията се повишава много рязко, особено в прибалтийските републики. Заплаха крие и високият бюджетен дефицит, който се наблюдава в новите страни. България е сред малкото страни с излишък, добави още Розенбърг. В Полша, Чехия и Унгария обаче се наблюдава огромен бюджетен дефицит.

В прибалтийските републики и Югоизточна Европа се наблюдава и продължаващ ръст на дефицита по текущата сметка. Това също е съществена заплаха за икономиките на тези страни.

 


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...