Започват подводни снимки на тракийския град Севтополис край Казанлък

23.09.2008 | 11:21
по статията работи: Апостол Апостолов
Снимките ще бъдат правени на дълбочина 15-18 метра под водата
 Започват подводни снимки на тракийския град Севтополис край Казанлък

"Въпреки трудностите по набавяне на необходимото оборудване, каквото сме обещали да направим по проекта за изваждането на древния тракийски град Севтополис от водите на язовир "Копринка", ще го направим. Готови сме, чакаме само подходящи условия - избистряне на водата в язовира и спадане на температурите. Снимките ще бъдат правени на дълбочина 15-18 метра под водата. На тази дълбочина се намира древният град", съобщи пред вестник Старозагорски новини председателят на Морски клуб "Севт III" Кольо Радуков, цитиран от Икономически портал на регион Стара Загора. За пръв път той е бил заснет миналата година по поръчка на телевизионния канал "Дискавъри".

Кольо Радуков категорично се противопостави на скептичните версии, че проектът няма да бъде реализиран, тъй като под водите на "Копринка" има само незначителни руини. Водолазът с 37-годишен професионален стаж зад гърба си и пряк участник в проекта "Дискавъри" твърди, че там има запазени зидове - широки около 60-70 см, а височината им варира от 40 до 70 см. Под водата има и една тракийска могила, намираща се на около 50 м дълбочина, която не е проучена досега, но нейното съществуване е било коментирано с археолога Георги Китов и служителите на Казанлъшкия музей.

Предвижда се да бъде изградена вътрешна язовирна стена, чрез която водата ще бъде изтеглена настрани и ще може или чрез стълби, или чрез специално изградени панорамни асансьори, да се стига до Севтополис. В рамките на вътрешната язовирна стена ще бъде разположена голяма музейна експозиция, поясни в интервю за Econ.bg арх. Жеко Тилев. Според него проектът може да стане визитна картичка за културата на България.

За снимките се очаква подводница от Варна. Капитанът й посетил мястото на бъдещите действия и потвърдил, че използването на подводницата не е проблем, както и нейното транспортиране до язовир "Копринка". На дневен ред предстояло само заплащането за транспорта и услугата.

Към настоящия момент Морски клуб "Севт III" не разполага с необходимото подводно компютърно и снимачно оборудване, но то вече било договорено от приятели. В подводните снимки ще участват двадесетина водолази, които ще се спускат по график в група от 4-5 души и ще престояват на дълбочина 15-18 м не повече от 15 минути, тъй като разграждането на азота в кръвта започва след 12.5 м. Клубът функционира от 8 години и в неговия състав участват общо 85 души.

Кольо Радуков е поддръжник на версията на покойния вече Георги Китов, че люлката на европейската цивилизация е в Старозагорска област. "Европа е тръгнала оттук", категоричен е водолазът. Това е и основният мотив за готовността на клуба да направи подводните снимки на Севтополис, безкрайно необходими за реализирането на грандиозния проект.

Инициативата на Сдружение "Национално обединение съхрани българското" за разкриването на Севтополис е част от реализирането на уникалния и световноизвестен идеен проект на арх. Жеко Тилев, за експониране и реставрация на града. Тя започна през септември 2007 г. Проектът предлага възможността градът да бъде напълно разкрит, консервиран, реставриран и постоянно достъпен. Чрез него ще се реализира изключителната историческа, образователна, културна и туристическа стойност на Севтополис в уникална архитектурна структура и природна среда. Досега идеята се разви в няколко последователни етапа, целящи представянето и популяризацията на историята на древния тракийски град и проекта за неговото реставриране. За целта бяха проведени няколко кампании и беше създаден специален уеб сайт на инициативата.

Сдружение "Национално обединение съхрани българското" няколко пъти представи проекта в общественото пространство и успя да получи подкрепата на редица държавни институции и публични личности, европейски депутати, кметове, археолози, архитекти, академични среди, издатели, музиканти, журналисти, заявили официално своята подкрепа за неговото реализиране.  В началото на месеца беше съобщено, че в подкрепа на проекта са събрани над 100 000 подписа.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....