Хванати в нарушение
В Приморско печалбата от санкциите за „вдигането" на неправилно паркиралите автомобили е 100%. Това констатираха инспектори от НАП. При направената проверка стана ясно, че и двата репатриращи автомобила в курортния град нямат касови апарати, както изисква законът. На глобените шофьори фирмата издава „хвърчащи листчета", които никъде не се отчитат и нямат стойността на счетоводен документ.
За липсата на касови апарати в двата репатриращи автомобила на собственика са съставени два акта. Третият акт на същата фирма е за опит за укриване на оборот. При пристигането си на паркинг, стопанисван от дружеството, данъчните направили т.нар. „контролна покупка" - паркирали своя автомобил, срещу което им били поискани 2 лева. Касовата бележка, която получили обаче била за 1 лев.
Жителите на протест
Жителите на Приморско се вдигат на протест срещу "паяците" в града. Паркирането в определени зони в морския град е забранено, но липсват указателни знаци и не е ясно къде може да се паркира и къде не, недоволстват местните, съобщи bTV, цитирана от в. "Монитор". Според жителите на Приморско фирмата, която експлоатира „паяците" сама определяла на кои улици е забранено паркирането.
„Ние не сме против репатриращите автомобили, ние сме против, че няма ясни правила в тяхното използване. Служителите на фирмата сами определят кои улици са разрешени, кои забранени, сами слагат знаците по улиците", недоволства Тодор Илиев от Приморско.
„Знаците се поставят от служител на общината заедно с контролен орган", обясни пък Явор Димитров от фирмата за репатриране на колите. По думите му знаците се монтирали по схема, определена от общината и със заповед на кмета.
Фирмата не слага сама знаците, а само помага на администрацията при монтажа им, обясни на свой ред и кметът на общината Лиляна Димова. Тя добави, че миналата година е имало четири общински паркинга, но нито един турист не ги е ползвал.
Преди три дни от общината уточниха, че според новата наредба за паркиране в зоната на общо пет централни улици е забранено спирането на автомобили. Жителите на общината пък могат да си купят паркомясто пред дома, офиса или хотела срещу годишна такса от 100 лева. От възможността вече се били възползвали над 1000 души.
Данъчни проверки
Освен в Приморско, екипи на Националната агенция за приходите вчера направиха общо 28 проверки на заведения за хранене в Созопол и Слънчев бряг. Съставени са 10 акта - основно за неиздаване на касови бележки и за констатирана разлика между отчетения и реалния оборот. Там продължава и нощното наблюдение на дискотеките.
Екипите на НАП по Северното Черноморие само за ден съставиха 57 акта за неиздаване на касови бележки. Санкционирани са собственици на ресторанти, питейни заведения и дискотеки във Варна, Кранево, Албена, Златни пясъци, курортен комплекс Св.Св. Константин и Елена и Балчик. От ресторант в Балчик е иззет касов апарат, заради съмнения, че фискалното устройство е било манипулирано с цел укриване на оборот.
С глоби между 500 и 3000 лева се санкционира всяко от констатираните от данъчните нарушение на Наредбата Н-18, която регламентира регистрирането и отчитането на продажбите в търговските обекти чрез касови апарати.
По време на акциите инспекторите са записали номерата на 60 луксозни автомобила. Извършва се и физическо наблюдение на луксозни имоти по Черноморието, за чиито собственици ще се изиска информация от общините. Екипите на НАП ще проверяват дали имуществата съответстват на доходите на собствениците им. Ежедневните проверки по Черноморието ще продължат до края на активния сезон, съобщиха от НАП.