Руската компания „РосРАО“, част от държавната корпорация „Росатом“, ще участва в японския проект за решаване на тежките проблеми с радиоактивната вода след инцидента в АЕЦ „Фукушима-1“. Властите в Япония избраха руската компания „РосРАО“ и още две чуждестранни компании, които ще се заемат с изследването на технологии за максимално ефективно очистване на замърсената вода от АЕЦ „Фукушима-1“ от радиоактивния тритий.
Oсвен „РосРАО“ са избрани американската компания Kurion Inc и американо-японската GE Hitachi Nuclear Energy Canada Inc.
Oчаква се японското правителство ще финансира изследванията. Токио ще отдели за проучвания и изследвания повече от 9,5 млн. долара като в тази сума влиза и проверка на възможността за реалното използване на технологиите за очистване в АЕЦ „Фукушима-1“.
Очаква се компаниите да представят резултатите от своите експерименти до края на март 2016 г.
Федералното държавно унитарно предприятие „РосРАО“ е специализирана организация, занимаваща се с третирането на радиоактивни отпадъци, в това число събиране, транспортиране, преработка,
съхранение на ниско и средно радиоактивни отпадъци от дейността на военно-морския флот и от утилизация на атомни подводници и кораби с ядрени енергийни установки. „РосРАО“ работи в състава на
руската държавна корпорация „Росатом“.
В момента компанията-оператор на АЕЦ „Фукушима-1“ тества система, която се очаква да успее да очисти 62 типа радиоактивни вещества от замърсената вода, използвана за охлаждането на три реактора в авариралата АЕЦ. Сред тези вещества обаче не е тритият.
През март 2011 г. на Североизточното крайбрежие на Япония беше регистрирано земетресение, което предизвика цунами. Гигантската вълна се стовари върху АЕЦ „Фукушима-1“, което доведе до най-мащабната авария в ядрен обект след произшествието в АЕЦ „Чернобил“ през 1986 г.