Главният прокурор поема следствието. Това реши Народното събрание, като прие окончателно Закона за съдебната власт. Заради промените в закона, директорът на Националната следствена служба става заместник на Борис Велчев по разследването, съобщава bTV.
Следователите ще разследват дела, възложени им от ръководителя на съответната окръжна прокуратура.
От опозицията в парламента предупредиха, че измененията в закона, които налагат следователите да са подчинени на прокурорите, ще блокират правораздавателната система. "Тези, които разследват, да бъдат свободни във волята си, да прилагат закона, без надзор, който може да поставя папките и делата им в чекмедже, да събират прах и след няколко години да бъдат обявени престъпления с изтекла давност", заяви Елиана Масева.
Спасителен пояс за следствието и за професията на следователя - така директорът на Националната следствена служба (НСлС) Бойко Найденов приема промяната. В специално интервю за БНТ следовател номер едно заяви, че няма да има сериозни вътрешни сътресения и съкращения.
Под натиск от Европа и заради различни интереси и лични борби мястото на следствието от десетилетия е под въпрос, а следователите - с все по-малко правомощия. Преминаването му към прокуратурата ще регулира у нас фигурата на т.нар. разследващи магистрати, смята Найденов. В другите европейски страни професия следовател няма, но пък има съдии и прокурори, които разследват.
"Това е една стъпка в правилната посока. Запазва се професията следовател, както е по квалификация и се дава възможност всеки от тях да бъде натоварен с достатъчно дела. Действително да участва в активната борба с престъпността, така както я разбираме ние", допълни Найденов.
Последните три години над 500 добре обучени и опитни магистрати имаха по едно разследване на година на фона на издъхващото от дела дознание. Следователите бяха оставени да работят по ограничен кръг престъпления като шпионаж, геноцид и тероризъм. "Разберете никой не обича да взима пари, без да прави нищо, колкото и наглед да не е логично. Мога да ви уверя, че повечето следователи искат да работят, те имат тази професия. Просто трябваше да се намери начин хората да получат работа и да си изкарват заплатата", коментира Найденов.
Според шефа на НСлС това няма как да се превърне в поредния експеримент със Следствието. Професионалната му прогноза е, че рамо до рамо прокурори и следователи ще се работят по-успешно.